5 çocuğu açlık grevinde: Tecridi kaldırın, ölümleri durdurun

  • 09:04 12 Nisan 2019
  • Güncel
VAN - Tecride karşı açlık grevleri kritik aşamayı dahi geride bırakırken, hala bir adım atılmaması ve toplumun sessizliğine anneler isyan ediyor. 5 çocuğu açlık grevinde olan Şermin Ertunç, hükümete “bir adım atın, tecridi sonlandırın, ölümleri durdurun” çağrısında bulundu. 
 
PKK Lideri Abdullah Öcalan’a yönelik tecridin kaldırılması talebiyle Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hakkâri Milletvekili Leyla Güven öncülüğünde başlayan, birçok ülke ve cezaevlerine yayılan açlık grevleri devam ediyor. Leyla’nın eylemi 156. güne ulaşırken, cezaevlerinde 7 bini aşkın tutsak açlık grevinde. Açlık grevindeki tutsaklar arasında 5 kardeş de bulunuyor. Fırat (31), Murat (30), Ali (25), Recep (24) ve Ferhat Ertunç (20) kardeşler, farklı cezaevlerinde eylemini sürdürüyor. 
 
97 gündür açlık grevinde olan Fırat, Diyarbakır T Tipi Cezaevi'nde tutsak iken, Murat ve Recep Tekirdağ F Tipi Cezaevi'nde, Ali ve Ferhat ise Van F Tipi Cezaevi'nde 43 gündür açlık grevinde. 
 
‘Direnmek en meşru haktır’ 
 
5 evladı için her gün endişelenen ancak bir o kadar da gurur duyduğunu belirten anne Şermin Ertunç, tecrit son bulana kadar direnmenin en meşru hak olduğunu dile getirdi. Oğullarının asılsız iddialarla tutuklandığını kaydeden Şermin, “Tecrit sadece cezaevlerinde değil sokaklarımızda, mahallemizde ve evlerimizde. Kim bu tecridi kabul eder? Bu zulmün son bulması için bu insanlar bedenlerini açlığa yatırdı. Talepleri haklıdır ve meşrudur” diye konuştu. 
 
‘Biz vazgeçmeyeceğiz, siz de direnin’ 
 
3 yıldır Tekirdağ Cezaevi’nde bulunan çocuklarının görüşüne gidemediğini aktaran Şermin, “Diyarbakır’daki oğlum Fırat’ın görüşüne gittim. Durumu hiç iyi değildi ama ona rağmen ‘Anne ben çok iyiyim, bedenimde tek bir damla kan kalana dek mücadele etmeye devam edeceğim, hükümet bir adım atmadan biz direnmekten vazgeçmeyeceğiz. Siz de direnin’ diyordu. Ben sonuna kadar çocuklarımın yanındayım ve onların ilerlediği yoldayım. Kürt olduğumuz için zulüm ediyorlar, hakaret ediyorlar her gün. Bizler her insanın talebi olduğu gibi hakkımız olanı istiyoruz” ifadelerini kullandı. 
 
‘Tecridi sonlandırın ölümleri durdurun’
 
Şermin, hükümetin adım atması için de şu çağrıyı yaptı: “Bu tecridin Kürt halkı üzerinde bir an önce son bulması gerekir. Bizler rahat değiliz. Çocuklarımız insanlık onuru için açlık grevindeyken, bizler evde yemek yiyemeyiz. Çocuklarım açlık grevinde ben nasıl yemek yerim? Bu uğurda 8 gencecik can fedai eylem yaptı. Allah bu sessizliği kabul etmez. Özellikle çağrım anneleredir; susmayın haykırın, sessiz kalmayın. Hükümete sesleniyorum; bir adım atın, tecridi sonlandırın, ölümleri durdurun.”