Açlık grevinin 43'üncü gününde olan tutsak: Zafere ulaşmamıza az kaldı

  • 09:05 12 Nisan 2019
  • Güncel
ŞIRNAK - Hacer Yiğit, tecridi protesto etmek amacıyla 43 gündür açlık grevinde olan oğlu Zeki Yiğit’in son telefon konuşmasında kendilerine, “Biz düşmeyeceğiz, siz de moralinizi yüksek tutun, bizimle gurur duyun. Zafere ulaşmamıza az kaldı” dediğini aktardı. 
 
PKK Lideri Abdullah Öcalan’a yönelik tecridin kaldırılması talebiyle bölge ve Türkiye cezaevlerinde başlatılan açlık grevleri devam ediyor. Tutsaklar taleplerinden vazgeçmeyecekleri çağrısında bulunurken, tutsak yakınları da var olan sessizliğin bir an önce son bulması gerektiği mesajları vermeye devam ediyor. Şakran T Tipi Kapalı Cezaevi’nde 11 yıldır tutsak olan Zeki Yiğit, açlık grevi eyleminin 43’üncü gününde.
 
Yaptıkları son telefon görüşmesinde oğlunun morallinin çok iyi olduğunu belirten anne Hacer Yiğit, görüşmeyi şöyle aktardı: “Oğlum geçtiğimiz günlerde beni aradı. Konuşmasında pişman olmadıklarını ve morallerinin çok yüksek olduğunu söyledi. Her geçen gün moralleri ile birlikte umutları da büyüyor. ‘Biz düşmeyeceğiz ve asla grevimizi de kırmayacağız. Bize ne olursa olsun kabul ettik. Siz de moralinizi yüksek tutun, bizimle gurur duyun. Ne yapıyorsak kendimiz ve halkımız için yapıyoruz. Biz ilerledik, zafere ulaşmamıza az kaldı’ dedi.” 
 
‘Çocuklarımla gurur duyuyorum’
 
Üç oğlunun evden ayrı düştüklerini ve onlarla başı dik olduğunu söyleyen Hacer, “Çocuklarımla gurur duyuyorum. 3 oğlum bu dava yolunda gitti hepsiyle gurur duyuyorum. Bir oğlum 43 gündür grevde onla da başım diktir. İnsanlar bana ‘kendini üzme’ diyor ben de onlara ‘neden kendimi üzeyim’ diyorum. Benim 3 çocuğum daha olsaydı 3’ünü de gönderirdim. Allah onların hakkını yerde bırakmasın. Bu dünyaya bir barış bir düzen gelsin. Cezaevlerinden tabutlar çıkmasın. Onlara ses vermek bu kadar zor değil. Herkes oturduğu, uyuduğu yerden kalksın” çağrısında bulundu.
 
‘Bu davanın bitmeyeceğini devlet bizden daha iyi biliyor’
 
Tutsakların dört duvar arasında zaten bedel ödediğini vurgulayan Hatice, şöyle dedi: “Biz bile bir saat bir odada kaldığımızda bunalıyoruz. Bir de onları düşünüyorum. Üzerlerinde baskı da var şimdi grevdeler ve üstlerindeki baskı iki katına çıktı. Bu iş bir an önce düzelsin. Talepleri yerine getirilsin. Biz var oldukça bu davanın peşini bırakmayacağız bunu devlette herkes de biliyor. O yüzden herkes tutsaklara ses olsun. Biz onların dışarıdaki sesleriyiz bizim de bir şeyler yapmamız lazım.”