Selma Gürkan: YSK’ye siyasi iktidarın müdahalesi söz konusu

  • 09:06 12 Nisan 2019
  • Siyaset
ANKARA - EMEP Genel Başkanı Selma Gürkan, YSK'nin mazbata kararına ilişkin "Siyasi iktidar kaybetmiş olmanın verdiği hazımsızlıkla şimdi seçim sonuçlarını tanımamak üzere gerekçeler yaratmaktadır. Bu bir seçim operasyonudur, seçme ve seçilme hakkının tek adam ittifakının kararlarıyla gasp edilmesi kabul edilemez" dedi.  
 
Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) seçilme yeterliliğine sahip olduklarına onay vererek adaylık başvurularını kabul ettiği KHK’li adayların, seçimleri kazanmaları sonrası mazbatalarının verilmemesi yönünde aldığı karara bir tepki de Emek Partisi (EMEP) Genel Başkanı Selma Gürkan’dan geldi. 
 
Selma, YSK'nin hukuksuzluğa bir kez daha imza attığını belirtti.  
 
'Seçilme hakkı gasp edilemez'
 
Yetkisini kötüye kullanan YSK’nin mazbata kararının hukuk kurallarından yoksun olduğunu ifade eden Selma, "Seçime girmişse ve aday olmasına izin verilmişse sonuçlar tanınarak mazbatalar verilmelidir. En başından beri adaletsiz, eşitsiz ve antidemokratik koşullarda sürdürülen seçim süreci sandık, sayım ve seçim sonuçlarının hakkaniyetle teslim edilmesi konusunda da sürdürülmektedir. Siyasi iktidar kaybetmiş olmanın verdiği hazımsızlıkla şimdi seçim sonuçlarını tanımamak üzere gerekçeler yaratmaktadır. Bu bir seçim operasyonudur, seçme ve seçilme hakkının tek adam ittifakının kararlarıyla gasp edilmesi kabul edilemez" dedi.  
 
'YSK’ye siyasi iktidarın müdahalesi söz konusu'
 
Kararın hukuki ve meşru olmadığını vurgulayan Selma, siyasi iktidarın bir bütün olarak yargıya müdahale ettiğini ve bu müdahalenin YSK'ye yönelik de olduğunu söyledi. Selma, "Bugün boşa çıkarılmış olsa da Ankara, Kars ve Iğdır sonuçlarını tanımamaya yönelik girişimler, Muş ve Ağrı’da hukuk tanımamazlık ve bu karar iktidarın seçim sonrası yapmaya çalıştığı siyasi operasyonun bir parçasıdır. Günlerdir İstanbul sonuçları üzerinden sürdürülen tartışma da bundan azade değildir. Siyasi iktidar, 15 Temmuz gerekçesiyle ile başlattığı siyasi rejimde dönüşüm politikalarının bir parçası olarak KHK ile yurttaşları işinden etmiş, bununla yetinmemiş, insanları açlığa mahkum edecek uygulamalara imza atmıştır. Haklarında işletilen herhangi bir yargı süreci olmamasına, OHAL sona ermesine rağmen, ihraçlar lehine verilen yargı kararları bile tanınmayarak bu hukuksuzluk sürdürülmektedir" diye konuştu.  
 
'Sandıkta kazanılana sahip çıkmazsak faturası halka mal edilecek'
 
Selma, şöyle devam etti: "Sandıkta kazanılan hakkın iktidarca teslim alınmaması için elbette mücadele edilmelidir. Önümüzde 1 Mayıs’ın geldiğini de düşünürsek işçi sınıfının, emekçilerin birleşmekten, ortak mücadeleden başka yolu yoktur ve demokrasiyi, barışı kazanmanın yolu da birlikten ve mücadeleden geçmektedir. Sandıkta kazanılana sahip çıkmazsak krizin halka fatura edilmesine, 2 gün önce reform adıyla açıklanan emekçilere karşı reform uygulamalarına karşı mücadeleyi nasıl güçlendirebiliriz? Her siyasal ve toplumsal kesimin bu bilinçle, bu sorumlulukla hareket etmesi gerekir."