48 milyon harcanan İdil’de bir aydır içme suyu akmıyor!

  • 10:13 13 Nisan 2019
  • Siyaset
ŞIRNAK - Yerel seçimlerde yüzde 78’lik oyla kayyımdan geri alınan İdil Belediyesi’nde şu ana kadar tespit edilen borcun 48 milyon olduğu öğrenildi. En çok içme suyu ve kanalizasyona harcandığı öğrenilen borcun dışında ilçede bazı mahallelerde 6 aydır içme suyunun akmadığı gelen bilgiler arasında bulunuyor.
 
Yerel seçimlerde yüzde 78’lik bir oy oranıyla kayyımdan geri alınan İdil Belediyesinde borç durumu aradan geçen iki haftaya rağmen netlik kazanmadı. Eşbaşkanlar Murat Şen ve Songül Erden’in hazırladığı son bilgilere göre 50 milyon yakın borcu olan belediye de eski belediye binası milli eğitime, belediye binası yanında bulunan ve sonradan kuran kursuna çevrilen taziye evinin de İdil Milli Emlak Müdürlüğüne hibe edildiği öğrenildi. Ortaya çıkan borç durumunda yapılan bütün borçların içme suyu ve kanalizasyona yapıldığı öğrenilirken, İdil merkez ve mahallelerinde bir ay Atakent Mahallesi’nde de 6 aydır içme sularının kesik olduğu gelen bilgiler arasında bulunuyor.
 
‘Belediye arkasında 48 trilyon borç bırakmış’
 
Yaşanan duruma ilişkin konuşan İdil Belediyesi Eşbaşkanı Songül Erden, mazbataları aldıkları günden sonra girdikleri belediyede talandan başka bir şeyle karşılaşmadıklarını ifade etti. Songül, “Mazbatamızı aldığımız günden sonra belediyeye geldiğimizde talan edilmiş bir belediye ille karşılaştık. Sadece bir bina vardı içerisinde hiçbir şey yoktu. İçindeki eşyaları sattılar mı yoksa kendileri ile mi götürdüler bilmiyoruz. Sadece bu masalar kalmıştı. Buranın nüfusu belli ama buranın halkına hizmet adı altında yaptıkları borçlar şu an için 50 milyon olarak gözüküyor. Ve bu borçlar daha da artacak. Henüz tespit etmediğimiz borçlar da var” dedi.
 
‘En çok suya para harcanmış ama İdil’de içme suyu 6 aydır akmıyor’
 
Yapılan 48 milyonluk borca rağmen halka her koşulda hizmet sunacaklarını ifade eden Songül, “Bu kadar borca rağmen biz halka beraber ne olursa olsun belediyeyi yürüteceğiz. Bütün çalışmalarımıza da devam edeceğiz. Halkımıza her koşulda hizmet edeceğiz. Herkes de biliyor zaten buranın caddelerinde sokaklarında çocuklar geçemiyor oyun dahi oynayamıyorlar. Mazbataları alıp ilk buraya geldiğimizde halk bize ilk olarak ‘sokakları ve caddelerimizi yapın’ dedi. Burada su yok seçimden bir ay önce bile buranın suyu yoktu. Halkın suyunu halka parayla veriyorlardı. Halkın malını bırakmamışlar hırsızlıklarını bir kere daha göstermişler. En çok borcu suya hizmet diye yapmışlar ama İdil’de hala içme suyu gelmiyor”  ifadelerini kullandı.
 
‘Kayyım halka hizmet parasını kendini korumak için harcamış’
 
Belediyeye yapılan güvenlikten bile kayyımın kendisinden korktuğuna dikkat çeken Songül, başkanlık odasına kurşungeçirmez camların takıldığını söyledi. Halka hizmet adına yaptığı harcamalar ile kayyımın kendisini korumak için para harcadığını ifade eden Songül, “Başkanlık odasının camları kurşungeçirmez camlar ile donatılmış. Halka hizmet adında kendini korumuş zaten yaptığı tek bir hizmet de yok sadece hırsızlık yapmış. Halkın olanı kendine mal etmiş. Şu anda sadece belediye binası var. Oda kültür merkezi binası biliyorsunuz daha önce ki belediye binamız yıkılmış ve milli eğitime hibe edilmişti. Yine binanın yanında bulunan taziye evi de Kuran kursuna çevrilerek İdil Milli Emlak Müdürlüğüne devredilmiş. 163 bin değerinde bir araç Şırnak Emniyetine hibe edilmiş. Kayyım burada hırsızlık dışında hiçbir şey yapmamış. Belediyeyi de karakol gibi yapmışlar. Halkımız çok mutlu ve özgür bir şekilde belediyeye giriyorlar. ‘Evimizin kapıları bize yeniden açıldı’ diyorlar” diye konuştu.
 
Toplamda 48 Trilyon 331 Milyon borcun olduğu belediye de harcanan paralar ise şöyle:
 
İller Bankası Genel Borç Durumu
 
İçme suyu ana para: 9.227.869,68 TL
 
İçme suyu faiz: 8.140.315,16 TL
 
Kanalizasyon faiz: 10.461.944,00 TL
 
Danışmanlık içme suyu ana para: 9.318.924,94 TL
 
 Danışmanlık kanalizasyon ana para: 279.280,72 TL
 
Toplam harcanan: 37.678.496,10 TL