'Tutsaklar eriyor, kulaklarınızı kapatmayı bırakın'

  • 09:01 14 Nisan 2019
  • Güncel
ŞIRNAK - Şırnak T Tipi Kapalı Cezaevi’nde 16 Ocak’tan bu yana açık grevinde olan oğlu Osman Beytur’un bu süreçte 15 kilo verdiğini söyleyen Hatice Beytur, “Hepsinin sağlık durumu kötü ama moralleri çok iyi. Onların eylemlerine ses verilsin” çağrısında bulundu.
 
PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin sonlandırılması talebiyle bölge ve Türkiye cezaevlerinde başlatılan açlık grevleri devam ediyor. Toplamda 20 tutsağın grevde olduğu Şırnak T Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutsakların durumu ağırlaşıyor. Ocak ayından itibaren grevde olan tutsaklar aşırı kilo kaybı yaşarken yapılmak istenen sağlık muayenesini de kabul etmedikleri öğrenildi. Duruma tepki gösteren aileler, hükümeti ve insan hakları örgütlerini harekete geçmeye çağırdı.
 
‘Ocak’tan bu yana grevde olan tutsaklar 15 kilo kaybetti’
 
Şırnak’ta ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası alan oğlu Osman Beytur’un 88 gündür açlık grevinde olduğunu dile getiren anne Hatice Beytur, oğlunun bu süreçte 15 kilo verdiğini söyledi. Hatice, “Benim oğlum 88 gündür açlık grevinde. Ben bu Perşembe onun görüşüne gittim. 15 kilo vermişti. Oradaki tutsaklar eriyor. Biz görüşlere gidiyoruz onları öyle görüyoruz ve aynı şekilde yine evlerimize dönüyoruz. Tutsakların üzerindeki tecrit kalksın bu baskılar son bulsun. Zindandaki tutsaklar da fedai eylem yapmasınlar artık ölümler yaşanmasın. Devletler ve insan hakları örgütleri artık çocuklarımıza kulaklarını kapatmayı bıraksınlar. Biz bunu istiyoruz. Cezaevi yönetimi çocuklarımıza saldırarak ellerinde ne varsa almışlar. Bu grev ölüme gidiyor. Buna bir an önce son versinler” dedi.
 
‘Sağlık kontrollerini kabul etmiyorlar’
 
Tutsakların durumlarının günden güne kötüye gittiğini belirten Hatice, “Hem sağlık durumları hem de fiziki durumları günden güne kötüye gidiyor. Ama moralleri iyi kendileri bize moral veriyorlar. Sağlık muayenesini de kabul etmiyorlar. Bu durumda olmaları bile yönetimden bir şey kaybettirmiyor. Tutsakları sayım esnasında darp etmişler. Oğlum ‘onlara karşılık vermedik onun yerine bütün eşyalarımızı attık’ dedi. Zaten üzerlerinde yeterince baskı var birde bu onlar için çok fazla. İçeriden hiçbir şey alamıyorlar. Bütün eşyaları ellerinden alınıyor. Durumları çok kötü vekiller mi artık her kimse biri gidip onları görsün ses versin” diye konuştu.
 
Cezaevinde 5 Mart’ta eyleme dâhil olan kadın tutsaklar: Fatma Çetinkaya, Zeynep Mete ve Rojda Topçu.
 
 *16 Ocak'tan bu yana grevde olan tutsaklar: Hakan Kutluk, Agit Bilik ve Osman Beytur.
 
 * 31 Ocak’ta greve dâhil olanlar: Önder Poyraz, Salih Kutluk ve Hakan Petekkaya.
 
 *1 Mart’ta tüm cezaevlerinde başlatılan greve dâhil olanlar: A. Kerim Sevinç, İzzettin Ormanlı, Mesut Ölmez, Abubekir Nenk, Musa Külter, Halil Kabak, Bahattin Alkış, Yılmaz Uğur, Mahsun Güçlü, Serhat Sevişoğlu ve Mehmet Ali Bayır.