Mahkemeler suç konusunda anlaşamadı: 'Halay çekme' davası İstinaf'ta

  • 09:04 14 Nisan 2019
  • Hukuk
ŞIRNAK - DTK Eşbaşkanı Leyla Güven’e destek olmak amacıyla bölge milletvekillerinin 3 günlük açlık grevini ziyaret edip halay çeken 6 kişi hakkında, “Etnik duyguları tahrik etmek” suçlaması ile iddianame hazırlanmıştı. Hazırlanan iddianame ilk önce Asliye daha sonra da Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderilmiş ancak iki mahkeme suç konusunda anlaşmayarak dosyayı İstinaf Mahkemesi’ne gönderdi.
 
PKK Lideri Abdullah Öcalan’a yönelik tecridin kaldırılması talebiyle açlık grevine başlayan Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hakkâri Milletvekilli Leyla Güven’in eylemi 158’inci gününde sürüyor. Leyla’ya destek vermek amacıyla Aralık 2018 tarihinde HDP’nin Şırnak milletvekilleri Nuran İmir, Hasan Özgüneş ve Hüseyin Kaçmaz üç günlük açlık grevine girmişti. Grev sırasında kendilerini ziyaret edip halay çeken 5’i kadın 6 kişi hakkında hazırlanan iddianamede önce “Kanuna aykırı toplantı yapmak” daha sonra da “Örgüt propagandası”ndan dava açılmıştı. İlk önce Asliye daha sonra Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderilen dosyada anlaşamayan iki mahkeme suçu kesinleştirmek için dosyayı İstinaf Mahkemesi’ne gönderdi.
 
Asliye Mahkemesi ‘örgüt propagandası’ demişti!
 
Açlık grevinin sona ermesinin ardından 5’i kadın 6 kişi Şırnak İl Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı Güvenlik Şube’den aranarak ifadeye çağrılmıştı. Avukat eşliğinde ifade veren 6 kişi hakkında “Kanuna aykırı toplantı ve gösteri yürüyüşleri düzenleme” suçlamasıyla Şırnak Asliye Ceza Mahkemesi’nde soruşturma kapsamında iddianame hazırlanmıştı. İddianameyi inceleyen Asliye Mahkemesi daha sonra “Her ne kadar yukarıda açık kimlik bilgileri yazılı olan sanıklar hakkında ‘Kanuna aykırı toplantı ve gösteri yürüyüşleri düzenleme’ suçlarından cezalandırılması istemiyle mahkememize kamu davası açılmış ise de, suçun sübutu halinde sanıkların üzerine atılı suçun 3712 sayılı yasanın 7\2 maddesinde düzenlenen ‘örgüt propagandası yapmak’ suçunun oluşabileceği ve bu suç nedeni ile yargılama yapma görevinin Ağır Ceza Mahkemesi’ne ait olduğu anlaşılmıştır” diyerek görevsizlik kararı verdi. Asliye Ceza Mahkemesi ‘örgüt propagandası’ olduğunu iddia ederek dosyayı Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderdi.
 
Ağır Ceza Mahkemesi de ‘tahrik’ diye yorumladı
 
Ağır Ceza Mahkemesi ise dosyanın içeriğinde çekilen halay ve söylenen şarkılar için ise şu ifadeler kullandı: “Çekilen videolar internet ortamında paylaşıma sunarak ‘kişilerde etnik duyguları tahrik ederek’ örgüte katılım fikrini cazip göstermeye çalışılmıştır. Kitleleri harekete geçirme etkisinin bulunduğu, bu şekilde örgütün eylemlerini teşvik ettikleri ve böylece PKK’nin cebir, şiddet ve tehdit içeren yöntemlerini övücü ve bu yöntemlere başvurmayı teşvik edici mahiyette olması sebebiyle iddianamedeki sevkin ‘örgüt propagandası yapmak’ suçunu oluşturabileceği açıktır.”
 
İki mahkeme suçta anlaşamadı!
 
Bu kararla Şubat ayında Asliye Ceza Mahkemesi’nden Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderilen iddianame hakkında duruşma günü beklenirken, Ağır Ceza Mahkemesi de suçun kendileriyle ilgili olmadığını söyledi. İki mahkeme arasında suçta ve hangi mahkeme olduğu konusunda yaşanan anlaşmazlık en son İstinaf Mahkemesi’ne taşındı.
 
Konu hakkında görüştüğümüz avukatlar yaşanan durumla ilgili şunları kaydetti: “Savcı 2911 sayılı yasaya aykırı olarak dosyayı açıp Asliye Ceza Mahkemesi’ne göndermişti. Asliye Ceza Mahkemesi de suçun propaganda olması ve görevli mahkemenin ağır ceza olması gerektiğini söylemişti. Ama ağır ceza da asliyeyle aynı kararı alınca dosya görevli mahkemenin hangisi olduğunu belirlemek için istinaf mahkemesine gönderildi. Hem suçu kesinleştirmek hem de görevli mahkemeyi belirlemek için dosya istinafa gönderildi.”
 
Halay çektikleri için yargılanan isimler ise şöyle: Resul Sadak, Emine Özek, Taybet Tatlı, Zeynep Beğenir, Şadiya Bilir ve Akide Bulut.
 
Ne olmuştu?
 
HDP milletvekillerinin de aralarında bulunduğu onlarca siyasetçi, 2-3-4 Aralık’ta İstanbul, Ankara ve Mersin’de, 7-8-9 Aralık’ta ise Muş, Şırnak ve Mardin’de açlık grevi eylemi gerçekleştirmişti. Şırnak’ta HDP’li vekiller Nuran İmir, Hasan Özgüneş ve Hüseyin Kaçmaz’ın da girdiği açlık grevi eylemine halk, 3 gün boyunca yoğun ziyaretleriyle destek vermişti. Her gün söylenen şarkılar ve çekilen halaylarla geçen grev, 3’üncü günün sonunda yapılan basın açıklamasıyla sona ermişti.