Gazeteci Kibriye Evren'in duruşması yarın görülecek

  • 09:25 15 Nisan 2019
  • Güncel
DİYARBAKIR - Diyarbakır'da 9 Ekim'de gözaltına alınarak tutuklanan ve açlık grevinin 121’inci gününde olan gazeteci Kibriye Evren'in 2'nci duruşması yarın görülecek.
 
Diyarbakır'da 9 Ekim 2018'de, 9 ilde eş zamanlı başlatılan ve aralarında gazeteci ve siyasetçilerin bulunduğu 142 kişinin gözaltına alındığı operasyonda tutuklanan gazeteci Kibriye Evren'in yargılandığı davanın duruşması yarın görülecek. Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülecek duruşmaya çıkacak olan Kibriye, isimsiz bir ihbarla başlatılan soruşturma kapsamında evi basılarak gözaltına alınmıştı. 
 
Kibriye hakkında yurtdışına çıkışı, sosyal medya paylaşımları, gizli tanık beyanları nedeniyle "örgüt üyesi olmak" ve "örgüt propagandası yapmak" iddiasıyla tutuklanmıştı. İddianamede iki ayrı suçlama nedeniyle Kibriye hakkında 8,5 ila 20 yıl arasında değişen hapis cezası isteniyor. 
 
Kibriye, tutuklu bulunduğu Diyarbakır E Tipi Cezaevi'nde 16 Aralık 2018'de açlık grevine girdi. Açlık grevinin 4'üncü ayını geride bırakacak olan Kibriye’nin sağlık durumu giderek kötüleşiyor. Kibriye’de baş ağrıları, görme bozukluğu, yürümede güçlük çekme, hareket kabiliyetinin kısıtlanması, zaman zaman yüksek ateş, kronikleşen mide bulantıları, burun kanaması ve kan kusma gibi sağlık sorunları baş gösterdi. 
 
Kibriye suçlamaları reddetti 
 
Kibriye’nin yargılandığı davanın ilk duruşması 6 Aralık 2018'de görülmüştü. Duruşmada, Kibriye hakkındaki iddiaları reddetmişti. Kibriye, duruşmada hakkındaki iddialara karşı şunları dile getirmişti: "Gazetecinin görevi haber yapmaktır, doğruları yazmaktır, haber kaynaklarıyla, halkla iletişime geçmek ve diyalog kurmaktır. Mesleğimle ilgili yurt dışına da çıktım ve gittiğim yerlerde haberler yaptım. Gizli tanıkların hakkımda verdikleri ifadeler doğru değildir ve kabul etmiyorum. Üzerime ifade verenler mesleğimi lekelemek istiyorlar. Mesleğimi illegal gösteriyorlar; ama ben legal bir iş yapıyorum, yasal bir kurumda çalışıyorum. Bir kadın ajansında çalışıyorum. Her parti, kurum ve kuruluş ile görüşmelerim oluyor ve haberlerini yapıyorum. TJA da bir kadın kurumudur ve gidip haberini yapıyorum. Suçlamaları kabul etmiyorum ve tahliyemi talep ediyorum. Sosyal medya hesabımda paylaştıklarım farklı ajansların yaptığı haberlerdir."