Tutsak aileleri Adalet Bakanlığı’na faks gönderdi

  • 14:48 15 Nisan 2019
  • Güncel
DİYARBAKIR / İZMİR - Tutsak yakınları cezaevlerinde sürdürülen açlık grevlerine ilişkin Adalet Bakanlığı’na faks  ve mektup gönderdi.
 
Tutsak yakınları cezaevlerinde sürdürülen açlık grevlerine ilişkin Cumhurbaşkanlığı'na ve Adalet Bakanlığı’na faks gönderdi. Ofis Semti’nde bulunan  Posta ve Telgraf Teşkilatı  (PTT) Şubesi’nde bir araya gelen çok sayıda  tutsak yakınına Bağlar Belediye eşbaşkanları Zübeyde Zümrüt, Zeyat Ceylan ile Halkların Demokratik Partisi (HDP) ile Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) il yönetimi eşlik etti. Polislerin faks gönderilen PTT Şubesi’nin çevresini ablukaya alması ise dikkat çekti. Tutsak yakınları tek tek bireysel olarak yazdıkları faksları Cumhurbaşkanlığı'na ve Adalet Bakanlığı’na faksladı.
 
Faks gönderme işlemi ardından tutsak yakınları tarafından kısa bir açıklama yapıldı. Açıklamayı ise, PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin sonlandırılması için 1 Mart’tan bu yana tutuklu bulunduğu  Gaziantep H Tipi Kapalı Cezaevi’nde açlık grevinde olan Ferhat Yıldız’ın annesi Hatun Yıldız okudu.
 
‘Açlık grevindekilerin sağlık durumu kötü’
 
PTT’de olmalarının amacı açlık grevinde olan tutsaklar ile dayanışmak olduğunu belirten Hatun, sürdürülen açlık grevlerinin kritik aşamaya ulaştığını ve olası sonuçlarından ise endişe ettiklerini ifade etti. DTK ve HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven’in açlık grevi eyleminin 159’uncu gününü geride bırakmak üzere olduğunu anımsatan Hatun, Leyla Güven öncülüğünde başlatılan açlık grevi eylemlerinde bulunanların sayılarının ise binleri aştığını dile getirdi.
 
Söz konusu açlık grevi eylemlerinin talebinin hükümet cephesinde hala karşılık bulmadığını dikkat çeken Hatun, “Tüm çağrılarımıza rağmen  Adalet Bakanlığı açlık grevi eylemlerini sürdüren yakınlarımızın talebini duymazdan geliyor. Ankara’ya kadar gittik. Şu an burada bulunmamızın amacı açlık grevi eylemcilerinin sağlık durumlarının kritik aşamada olduğunu  dile getirmektir. Cezaevlerindeki açlık grevi eylemleri 120’nci günü aştı. Ölümler olmasın istediğimiz için şu an tutuklu aileler olarak Adalet Bakanlığı’na dilekçe yazıp gönderiyoruz. Bizler çocuklarımızın her daim en büyük destekçileri olarak yanlarında olmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.
 
Açıklama ardından tutsak yakınları “Biji berxedana zindana”  sloganları atarak, PTT’den ayrıldı.
 
İzmir
 
İzmir’de ise Ege Tutuklu ve Hükümlü Aileleri Yardımlaşma Derneği’nden (EGE TUHAYDER) aileler Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’e mektup gönderdi. Eşrefpasa PTT Şubesi’nden gönderilen mektupta aileler kritik aşamayı aşmış olan tutsakların talepleri olan PKK Lideri Abdullah Öcalan dahil olmak üzere tutsakların akrabalarını, yakınlarını, avukatlarını görebilmeleri, görüşmelerini 5275 sayılı Ceza ve Güvenlik Taleplerinin İnfazı Hakkında Kanunun ve uluslararası insan hakları sözleşmeleri ve bildirileri uyarınca bir hak olduğuna dikkat çekti..