Diyarbakır'da belediye eşbaşkanları mazbatalarını aldı

  • 16:33 15 Nisan 2019
  • Siyaset
DİYARBAKIR - Kayapınar, Yenişehir, Hazro ve Dicle belediye eşbaşkanları ile belediye meclis üyeleri mazbatalarını aldı. Eşbaşkanlara partililer ve yurttaşlar da eşlik etti. 
 
31 Mart yerel seçimlerinde aldıkları yüksek oylarla seçilen belediye eşbaşkanları bugün mazbatalarını aldı. Neredeyse 15 gündür mazbata almayı bekleyen eşbaşkanların ilk işi ise belediye binaları önüne yerleştirilen beton bariyerleri kaldırmak oldu. 
 
Kayapınar
 
Kayapınar'da aldıkları yüzde 66,35 oyla Halkların Demokratik Parti’li (HDP) Kayapınlar Belediye eşbaşkanlarından Necati Özpirinççioğu'ya KHK'li olduğu gerekçesiyle mazbatası verilmezken, Keziban Yılmaz  ile belediye meclis üyeleri mazbatalarını aldı. Eşbaşkanlara HDP, DBP ilçe örgütü ve yurttaşlar eşlik ederken, Keziban belediye binası önünde açıklama yaptı. Belediyelerinin 2016 yılında gasp edildiğini söyleyen Keziban, "Aynı gasp politikası bugün YSK eliyle yapılmaktadır ama biz inanıyoruz ki YSK'nın yapmış olduğu usulsüzlük YSK'nın yüzüne tokat gibi çarpacaktır. Herkes alınan kararların ne kadar hukuksuz olduğunu açık bir şekilde görüyor. HDP'li belediyelere yönelik Osmanlı oyunlarıyla bir saldırı gerçekleştirilmek istenmiştir. Halkımız bunun da karşısında duracaktır, halkımız belediyesine ve iradesine sahip çıkacaktır. Tarih er ya da geç hukuksuzluğun hesabını soracaktır" dedi. 
 
Ardından belediye binasına girerek görevlerine başladılar.
 
Yenişehir
 
Yenişehir'de yüzde 62,32 oy alarak eşbaşkan seçilen Belgin Diken ve belediye meclis üyeleri mazbatalarını alırken, KHK’li olan eşbaşkan İbrahim Çiçek mazbatasını alamadı. Mazbata alan eşbaşkan Belgin Diken ve Ibrahim Çiçek ilk iş olarak belediye binası önüne yerleştirilen beton bariyerleri kaldırdı. Ardından belediye binasında görevlerine başladılar. 
 
Hazro
 
Yüzde 52,61 oy alarak seçilen Hazro Belediyesi eşbaşkanları Ahmet Çevik ve Gülistan Ekti de, belediye meclis üyeleri ile birlikte mazbatalarını aldı. Belediye binasına gelen eşbaşkanlar burada halkın tebrik ziyaretlerini kabul ederek, göreve başladı.
 
Dicle
 
Dicle Belediyesi eşbaşkanları Felat Aygören ve Yasemin Üçer de yüzde 50,86 oy aldı. Eşbaşkanlar bugün meclis üyeleri ile beraber mazbatalarını aldı. Oy veren halka teşekkür eden eşbaşkanlar, seçim süreci boyunca emek veren ve yorulan herkese teşekkür etti. Ardından belediye binasına girerek göreve başladılar.