İBB'deki ‘veri inceleme’ kararına durdurma kararı

  • 18:44 19 Nisan 2019
  • Hukuk
İSTANBUL - İBB’nin AKP’li meclis üyelerinin başvurusu üzerine belediye başkanı Ekrem İmamoğlu’nun “veri inceleme” genelgesinin yürütmesi, İstanbul 4’üncü İdare Mahkemesi tarafından durduruldu.
 
İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun “veri inceleme” genelgesinin yürütmesi, İstanbul 4’üncü İdare Mahkemesi tarafından durduruldu. AKP'li Meclis üyeleri Ömer Faruk Kalaycı ile Yüksek Akyol'un başvurusu üzerine alınan kararda, yeniden karar verilmek üzere idarenin savunması alınmaksızın yürütmenin durdurulmasına karar verildi ve İBB'nin bu kararı “hangi gerekçeyle aldığının” açıklanması istendi.
 
Ekrem, bir genelge yayınlayarak belediye ve bağlı kuruluşların elektronik veri tabanında inceleme yapmak üzere 2 müfettiş ve 3 uzman görevlendirmişti.
 
Resmi tebligat yapılmamış
 
İBB tarafından kararla ilgili yapılan açıklamada ise şu ifadelere yer verildi: "Değerli basın mensupları; Bazı basın yayın organlarında İstanbul 4’üncü İdare Mahkemesi’nin, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin 18.04.2019 tarihli genelgesi ile ilgili yürütmeyi durdurma kararı verildiği görülmüştür. Kurumumuza henüz bu yönde bir resmi tebligat yapılmamıştır. Resmi tebligat yapılınca gereği yapılacaktır."