Kars Eşbaşkanları: Birimlerden bilgileri hızlı bir şekilde alamıyoruz

  • 19:05 19 Nisan 2019
  • Siyaset
KARS - Basınla bir araya gelen Kars Belediye eşbaşkanları Şevin Alaca ve Ayhan Bilgen, belediyenin durumunu ve önümüzdeki günlerde ne yapacaklarını anlattı. Şevin, İlgili  birimlerden istediğimiz bilgileri hızlı bir şekilde alamıyoruz. Bu da çalışmalarımızı ve iç organizasyonumuzu oluşturmada bizi yavaşlatıyor. Ancak yol almaya başladık” dedi.
 
Kars Belediyesi eşbaşkanları Şevin Alaca ve Ayhan Bilgen basın mensuplarıyla bir araya geldi. Seçildiklerinde her hafta basınla bir araya gelerek, belediyenin durumunu aktaracaklarını belirten eşbaşkanlar, belediyenin toplantı salonunda basınla bir araya geldi. Eşbaşkanlar, belediyenin durumunu, ne yaptıklarını ve ne yapacaklarını anlattı.
 
Konuşmasına Berat Kandili’nin tüm dünyaya barış, kardeşlik ve özgürlüklere vesile olmasını dileyerek başlayan Şevin, her hafta rutin olarak basın açıklamalarıyla basını ve halkı belediyeyle ilgili çalışmalar konusuna bilgilendireceklerini belirtti. Şevin, "Göreve geldiğimiz günden itibaren durum tespiti yaptığımızı ifade etmiştik. Ancak ne yazık ki belediyenin kurumsal bir yapıyı oluşturamamış olmasından kaynaklı, durum tespitimiz de oldukça ağır ilerlemekte. Çünkü ilgili birimlerden istediğimiz bilgileri hızlı bir şekilde alamıyoruz. Bu da çalışmalarımızı ve iç organizasyonumuzu oluşturmada bizi yavaşlatıyor. Ancak yol almaya başladık, ilerleyen dönemlerde daha da hızlı bir şekilde devam ederek belediyenin kurumsal bir yapıya kavuşturulması yönünde ciddi önlemler alarak, bu oluşumu tamamlamayı hedefliyoruz. Bu anlamda çalışmalarımız hızlı bir şekilde devam ediyor. Bunlar öncelikli çalışmalarımız kendi iç yapılanmamızla beraber aynı şekilde belediyenin mevcut asgari hizmetlerini de yapmaya başladık" diye konuştu.
 
'İki tesisi hizmete soktuk’
 
Ayhan Bilgen da, "Geçen hafta sizleri bilgilendirdiğimiz çerçevede parke taşı imalat tesisi ve asfalt tesisimizi dün akşam itibariyle açtık. Bu iki tesisin de çok ciddi eksiklikleri var. Uzun süre kullanılmamış olmasından kaynaklı bakım ve teknik eksikliklerinin yenilenmesiyle ilgili ciddi sorunlarımız var ama hizmete soktuk. Elektrik ve doğal gaz borcu ile ilgili kısmi ödemeler yapıp kurumlarda anlayış gösterdiler bir ödeme planı çıkarttık ve bu güveni sarsmayacak biçimde biz ödeme planımızı devam ettireceğiz" ifadelerini kullandı.
 
Yolsuzluk iddiaları için komisyon
 
Önceki dönem yapılan ihalelerle ilgili yolsuzluk iddialarıyla ilgili araştırma yapmak üzere bir komisyon oluşturulması üzerine valiliğe ve defterdarlığa yazılarını yazdıklarını belirten Ayhan, "İlgili birimlerden teknik destek istemek için defterdarlıktan mali denetim istedik, bunun dışında mali müşavirler odası ve ticaret odasından yine aynı şekilde mesleki katkı ve muhasebe denetimi konusunda bu 4 kuruma yazılarımızı yazdık" dedi.
 
'Adli soruşturmanın gereği neyse o işleyecek’
 
Ayhan son olarak şunları kaydetti: "Gerçekten gelmişler mi çalışmışlar mı? Kamera görüntüleriyle onlar ispat etmek zorunda kalacaklar. Biz şuana kadar bu işi uzlaşma yoluyla çözmek için gereken anlayışı gösterdik. Bundan sonra hukukun gereği yapılacaktır. Bundan sonra bize hiç kimse farklı referanslarla gelmesin. Geçtiğimiz haftalarda partililerimiz ve özel tanıdıklarımız üzerinden 7 ay gelmeyip şimdi gelmeye başlayan personeller var ve şöyle şeyler duyuyoruz MHP'li belediye vardı onun için gelmedik. Böyle bir şey yok arkadaşlar. 
 
Çalışanın hukuku partilere göre değişmez. MHP nasıl davranıyordu beni ilgilendirmez. Dolayısıyla kimse bize referansla falan gelip biz şu görüşteyiz şunun akrabasıyız falan gibi yöntemleri denemesinler. Bu bir emek hırsızlığıdır, alın teri hırsızlığıdır. Bir an önce bırakırlarsa biz de diğer personelin maaşını serbest bırakacağız. Kirasını ödeyemeyenler, kredisini ödeyemeyenler var. Bundan sonra tercih onların. Bundan sonra ne bir çağrı yapacağız ne ikili bir ilişkiyle herhangi bir temasta bulunacağız. Bundan sonra idari soruşturmanın ve adli soruşturmanın gereği neyse o işleyecek."