HDP Yüksekova Belediyesi'ni 680 milyon borçla aldı

  • 19:40 19 Nisan 2019
  • Güncel
HAKKARİ - Yüksekova Belediyesi'ne atanan kayyum arkasında 680 milyon borç bıraktı. Açıklama yapan belediye eşbaşkanları, detaylı bilgileri önümüzdeki günlerde paylaşacaklarını ve işin peşini bırakmayacaklarını kaydetti.
 
Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde belediyeye atanan kayyım HDP'li belediyeye borç bıraktı. 31 Mart Yerel seçimlerinde HDP'li eşbaşkanlar Remziye Yaşar ile İrfan Sarı seçildikten sonra 3 günlük süre içerisinde topladıkları verileri belediye binasında basın açıklamasıyla paylaştı. 
 
Daha detaylı bir açıklamayı önümüzdeki günlerde kamuoyuyla paylaşacaklarını belirten Belediye Eşbaşkanı Remziye Yaşar, gasp edilen belediyelerin halkın mücadelesi ile alındığını belirterek, "Gaspçı anlayışın bu halkın malını nasıl harcadığı ortaya çıktı. Yüksekova Belediyesinin borç bataklığına nasıl sürüklendiğini bugün sizinle paylaşacağız. Kayyım zihniyetinin bıraktığı tahribatın peşini bırakmayacağız sonuna kadar sorumluların peşinde olacağız. Halkın olan belediyenin nasıl tahrip edildiğini tüm kamunun vicdanına sunacağız" dedi. 
 
Remziye'nin ardından diğer Eşbaşkan İrfan Sarı konuştu. İrfan,"Gasptan sonra yaşanan durumu aktaracağız. 15 Nisan'da devraldığımız belediyede yaşanan gasp çok büyük. Kanalizasyon, içme suyu diye projelerinin karşılığında alınmış kredilerin tamamının karşılığı 680 milyon TL.  İller Bankasından gelen paranın kesilmesi için özel bir madde de konulmuş. Daha detaylı bilgileri sizinle paylaşacağız.  Kayyımın bıraktığı borcu afiş halinde bir çok yere asacağız. Şimdilik bu açıklamayı sizinle paylaşmak istedik. Hukuki boyutu araştırıp ona göre de adım atacağız" dedi.