Tahliye edilen 3 kişi açlık grevine evlerinde devam ediyor

  • 11:31 22 Nisan 2019
  • Güncel
MARDİN - İmralı'daki tecride karşı tutuklu bulundukları cezaevlerinde başlattıkları açlık grevini Derik'teki evlerine taşıyan Mahsun Şen'in eylemi 108, Gurbet Ektiren'in 98 ve Murat Aksin'in ise 39'uncu gününe girdi. 
 
Mardin’in Derik ilçesinde, PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecride karşı tutsak edildikleri cezaevlerinde başladıkları açlık grevi eylemlerini tahliye olduktan sonra evlerinde sürdüren 3 isim bulunuyor. Bu isimlerden Mahsun Şen'in eylemi 108, Gurbet Ektiren'in 98 ve Murat Aksin'in ise 39’uncu gününe girdi.  
 
Mahsun Şen unutkanlık yaşıyor 
 
108 gündür açlık grevinde olan Mahsun Şen, 2016 yılının Haziran ayında Derik'te tutuklanarak, Mardin E Tipi Kapalı Cezaevi’ne götürüldü. Hakkında açılan davanın bir sonraki duruşması 3 Temmuz tarihinde Mardin 3'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülecek olan Mahsun, 17 Nisan tarihinde tahliye oldu. O günden bu yana eylemini Derik'in Bahçelievler Mahallesi'ndeki aile evinde sürdüren Mahsun, nefesi yetmediğinden kaynaklı konuşmakta güçlük çekiyor. Mahsun, ayrıca böbrek ağrısı, eklem ağrısı ve unutkanlık gibi sorunlarla karşı karşıya. Her gün Mardin Tabip Odası’nın (MTO) görevlendirdiği bir doktor tarafından sağlık kontrolü yapılan Mahsun’un temel ihtiyaçları ise ailesi tarafından karşılanıyor.  
 
‘Vicdanım kabul etmiyor’ 
 
Tutuklu bulunduğu Mardin E Tipi Kapalı Cezaevi'ndeki eylemini evine taşıyan isimlerden birisi de 6 çocuk babası Mahsun Aksin. Mahsun Şen ile aynı dosya kapsamında yargılanan Mahsun Aksin, eylemin tüm cezaevlerine yayıldığı tarih olan 1 Mart’ta, tutsakların talebi üzerine refakatçi olarak eylemcilere destek oldu. 15 Mart tarihinde, “Vicdanım kabul etmiyor” diyerek, eyleme dahil olan Mahsun, eyleminin 11’inci gününde (25 Mart) tutukluluk incelemesi sonrası verilen kararla tahliye edildi. 
 
Aynı dava kapsamında yargılandığı eylemci Mahsun Şen'le aynı mahallede bulunan evinde eylemini sürdüren Mahsun Aksin'in şimdilik ciddi bir sağlık sorunu bulunmuyor.
 
Gurbet Ektiren’de eklem ağrıları var
 
Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi’nden 8 Mart tarihinde tahliye olduktan sonra kente bağlı Cevizpınar Mahallesi’ndeki ailesinin evinde açlık grevi eylemini sürdüren Gurbet Ektiren de, 15 Ocak tarihinde açlık grevi eylemlerine katıldı. Rutin sağlık kontrolleri yapılan ve ciddi sağlık sorunları bulunmayan Gurbet’e eklem ağrıları baş gösterdi. 
 
Kentteki geçtiğimiz yıllarda ilan edilen sokağa çıkma yasaklarının ardından aile fertleri ile birlikte tutuklanan Gurbet’in kardeşi Mehmet Ektiren ve dayısı Abdurrahman Şimşek'in ise, Mardin E Tipi Kapalı Cezaevi’nde 1 Mart’tan bu yana açlık grevi eyleminde oldukları öğrenildi.