Gebze’deki aileler: Eylemimizi yapmaktan vazgeçmeyeceğiz

  • 15:46 22 Nisan 2019
  • Güncel
KOCAELİ - Açlık grevlerinde olan tutsakların yaşaması için Gebze Cezaevi önünde nöbet tutmak isteyen ailelere polis yine izin vermedi. Aileler, “Eylemimizi yapmaktan vazgeçmeyeceğiz” diyerek tepki gösterdi.
 
PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması talebiyle çocukları açlık grevinde olan ailelerin, “Çocuklarımız ölmesin” diyerek, Gebze M Tipi Kapalı Cezaevi’nde 9 Nisan’da başlattığı nöbet eylemi 14’üncü gününde devam ediyor. Halkların Demokratik Partisi (HDP) Gebze İlçe Örgütü’nde bir araya gelen ailelere, HDP milletvekilleri Nuran İmir, Musa Piroğlu ve çok sayıda kişi eşlik etti. Ardından aileler araçlarına binerek cezaevi önüne doğru gitmek istedi. Yolda bazı araçları çeviren polisler, ailelerin cezaevi önüne gitmesine izin vermedi.
 
‘Vazgeçmeyeceğiz’
 
HDP’li vekillerle cezaevi önüne giden bazı aileler, araçtan iner inmez polis tarafından ablukaya alındı.  Polisin “Valiliğin kararı var, bu alanda eylem yapamazsınız” sözlerine aileler, “Eylemimizi yapmaktan vazgeçmeyeceğiz” şeklinde karşılık verdi. 
 
‘Valiliğin verdiği emir yasadışıdır’
 
HDP İstanbul Milletvekili Musa Piroğlu, dün Kartal’a gittiğini ve orada da yasağın olduğunu belirterek, “Valiliğin verdiği emir yasadışıdır. Sizlere yasadışı emir veriyorlar. Bunun sorumluluğu daha sonra sizlerde kalacak. Yasadışı emirlere uymamanız gerekiyor. Bir sürü polis, komiser yasadışı emirlere uydukları için içeride yatıyor. Bu olaylar emir verenlerin değil sizin başınıza patlıyor. Sizleri alıyorlar içeri” diye konuştu.
 
‘Devlet bize uymak zorunda’
 
HDP Şırnak Milletvekili Nuran İmir de, dün ailelerin yaka paça gözaltına alındığını söyleyerek, “Dün polislerin sıktığı kolumu düzgünce hareket ettiremiyorum. Biz buradayız. Hiçbir yere ayrılmayacağız. Gidin yasal işleminizi yapın” dedi. Ailelerin etrafını saran polis ve askerlerin içinden bir askerin “Ben devletin amiriyim, bağırmayın” demesi üzerine Nuran, “Devlet bu halktır. Ayıptır size. Devlet bize uymak zorundadır. Devlet halkın devletidir. Halk için var” diyerek tepki gösterdi.
 
Aileler belli bir süre oturma eylemi yaptıktan sonra HDP Gebze ilçe binasına geçti. Aileler bugün saat 15.30’da Gebze Adliyesi’ne giderek, 11’inci günkü nöbet eylemlerinde coplarla itilerek alandan çıkarılmalarına karşı polisler hakkında suç duyurusunda bulunacak.