HDP ailelere yönelik polis şiddetini İçişleri Bakanı'na sordu

  • 15:52 22 Nisan 2019
  • Siyaset
ANKARA - HDP’li vekil Gülistan Kılıç Koçyiğit, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya, “Cezaevlerinde açlık grevinde olan çocukları için basın açıklaması ve eylem yapan mahpus ailelerine yönelik polis şiddetinin her geçen gün artırılarak devam edilmesi talimatını kim veya kimler vermektedir?” diye sordu.                                                                                            
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Muş Milletvekili Gülistan Kılıç Koçyiğit, Gebze’de açlık grevinde olan tutsaklar için nöbette olan ailelere yönelik polis şiddetini Meclis gündemine taşıdı. Gülistan, Gebze Cezaevi önündeki ailelere yönelik şiddeti, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya sormak için Meclis Başkanlığı’na soru önergesi verdi.
 
Tecridin kaldırılması talebi ile Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı ve HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven’in 166 gündür açlık grevinde olduğu hatırlatılan önergede, açlık grevlerinin yurtiçinde ve yurt dışında yaygınlaşarak devam ettiği, 1 Mart’tan itibaren tüm cezaevlerinde 7 bin tutsağın açlık grevinde olduğu belirtildi. Ayrıca tecridin kaldırılması için 7 tutsağın ise yaşamına son verdiği de ifade edildi.  
 
Açlık grevindeki tutsak yakınlarının 9 Nisan’dan beri Gebze M Tipi Cezaevi önünde nöbet eyleminde olduğu söylenilen önergede şu ifadelere yer verildi:
 
“Cezaevinde açlık grevinde olan çocukları için Gebze M Tipi Kapalı Cezaevinde nöbet tutan aileler her gün polisin şiddetine, hakaretine ve gözaltı müdahalesi ile karşı karşıya kalmaktadır.  En son basına yansıyan görüntülerde, Gebze M Tipi Kapalı Cezaevi önünde 11 gündür nöbet tutan ve yaşları 60’ın üsteki annelere bir polis memurun copla iterek, hakaret ederek ve darp ederek oradan uzaklaştırdığı görülmektedir. 
 
Sosyal medyada kısa sürede yayılan ve büyük tepki toplayan bu görüntülerin ardında Kocaeli Valiliği bir gün sonra açıklama yaparak  ‘güvenlik görevlileri hakkında soruşturma işlemi başlattığını’ duyurmuştur. Ancak, Gebze Cezaevi önünde nöbet tutan anneler, polislerin her gün aynı kötü muamelesiyle karşılaştıklarını anlatmışlardır. 
 
Gebze Cezaevinde nöbet tutan ailelere yönelik polis saldırısının bir benzeri bu sefer Mardin’in Kızıltepe ilçesinde yaşanmıştır. Kızıltepe’de 20 Nisan Cumartesi günü HDP- DBP parti binası önünde açlık grevi eylemlerine dikkat çekmek amacıyla basın açıklaması ve oturma eylemi yapmak isteyen Barış Annelerine ve parti yöneticilerine, polis biber gazı, tazyikli su ile müdahale etmiştir. 
 
Müdahale sırasında Barış Annesi Hevlet Öncü yere düşmüş ve polis yere düşen anneyi yerde sürükleyerek darp etmiştir. Olayda polis şiddetine maruz kalan HDP Mazıdağ İlçe Eşbaşkanı Mesut Ürün’ünde bulunduğu 3 kişi polislerce darp edilerek gözaltına alınmıştır. Polis şiddeti sonucu ayağı tekrar kırılan İlçe Eş başkanımız Mesut Ürün’ün ayağı tekrar alçıya alınmıştır. Gebze ve Kızıltepe’de basına yansıyan görüntülerden kısa bir süre sonra yine Gebze M Tipi Kapalı Cezaevi önünde nöbetin 13’üncü gününde olan annenleri ve Gebze İlçe Eş başkanımız Damla Bağcı ile yönetici Oktay Erol’u darp ederek gözaltına almıştır. Şırnak Milletvekilimiz Nuran İmir de darp edilerek gözaltına alınmaya çalışılmıştır.”
 
Önergede, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından yanıtlanması istenen sorular ise şöyle:
 
“*Gebze M Tipi Kapalı Cezaevi önünde 9 Nisan 2019 tarihinden beri açlık grevindeki çocukları için nöbet tutan ailelere kaç kez müdahale edilmiştir? Bu müdahaleler sırasında kaç kişi gözaltına alınmış ve tutuklanmıştır? 
 
*19 Nisan Cuma günü sosyal medyada tepkilere neden olan görüntülerde, Gebze Cezaevi önünde nöbet tutan annelere yönelik insanlık dışı ve hukuka aykırı müdahalede bulunan sarı montlu polis amiri kimdir?  Bu polis amiri açılmış soruşturma ne aşamadır? Görevi kötüye kullanan bu polis amiri görevden alınacak mıdır? 
 
*Gebze Cezaevi önünde nöbet tutan anneler, her gün polislerin kötü muamelesiyle karşılaştıklarını anlatmışlardır. Polisin kanunsuz uygulamaları ve kötü muamelesi ile ilgili şimdiye kadar açılmış kaç soruşturma vardır?  Soruşturma sonucu görevden uzaklaştırılan ve görevden alınan polis memuru var mıdır?
 
*Cezaevlerinde açlık grevinde olan çocukları için basın açıklaması ve eylem yapan mahpus ailelerine yönelik polis şiddetinin her geçen gün artırılarak devam edilmesi talimatını kim veya kimler vermektedir? 
 
*Kızıltepe’de 20 Nisan Cumartesi günü basın açıklaması yapmak isteyen annelere ve parti yöneticilerine şiddet uygulayan kolluk güçleri kimdir? Söz konusu şiddet uygulayan kolluk güçleri hakkında soruşturma başlatılmış mıdır? 
 
*Toplumsal tüm olaylarda polisin göstericilere yönelik şiddeti ile ilgili inceleme ve soruşturma başlatacak mısınız? Yurttaşların güvenliğinden sorumlu olan kolluk güçlerinin şiddet uygulaması hangi yasal mevzuatta yer almaktadır?
 
*Son zamanlarda polis gücüyle bastırılmaya çalışılan toplumsal gösteri ve yürüyüşlerin; fikir ve düşüncelerin açıklanması, demokratik eylem yapma hakkının sistematik olarak engellenmesinin nedenleri nelerdir? Bu uygulamalar güvenlikçi politikalarınızın bir sonucu mudur? Bu antidemokratik uygulamaların,  Türkiye’deki ortak yaşam tahayyülüne zarar verdiğini düşünüyor musunuz?
 
*Mahpus ailelerinin ve siyasi parti yöneticilerin cezaevlerindeki açlık grevleri eylemcilerini yaşatmak ve onlarla dayanışmak amacıyla gerçekleştirdikleri eylem ve etkinliklere hükümetin, salt güvenlik eksenli yaklaşması temel insan haklarının yok sayılması ve telafisi imkânsız sonuçların açığa çıkması riskini arttırmıyor mu?”