Kayyımın kadına sıfır ödenek ayırdığı faaliyet raporuna yeni meclisten ret

  • 15:54 22 Nisan 2019
  • Güncel
ŞIRNAK - Kayyım yönetiminde iken oluşturulan Cizre Belediyesi 2018 faaliyet raporu, olağanüstü meclis toplantısıyla ret edildi. Bakanlık hizmetlerine 2 milyon TL bütçe ayıran kayyımın, kadına sıfır ödenek ayırdığı görüldü.
 
Yerel seçimler sonucunda rekor oyla belediyeyi kazanan Halkların Demokratik Partisi (HDP) Cizre Belediye eşbaşkanları Berivan Kutlu ve Mehmet Zırığ, belediye meclisini olağanüstü topladı. Kayyımın kendine devrettiği belediye binasındaki toplantı salonunda alınan toplantıda Cizre Belediyesi 2018 faaliyet raporu görüşüldü. Faaliyet raporunda 2018 yılında yapılan faaliyetler ve harcanan maliyetlerin yer aldığı rapor hakkında meclis üyeleri bilgilendirildi. 
 
Kayyım yönetiminde kadına sıfır ödenek
 
Kaymakamlık makam odasının boyasından mobilyasına kadar tüm ihtiyaçlarını belediye bütçesinden karşılayan Cizre kayyımının, Cizre Belediyesi 2018 faaliyet raporunda Spor İşleri Müdürlüğü ve Kadın Müdürlüğü'ne sıfır bütçe ayrıldığı görüldü. Kayyım yönetiminde yapılan Cizre Belediyesi 2018 faaliyet raporu 8 kabul, 24 ret oyuyla ret edildi.
 
2018 yılında 2 milyon TL bakanlık hizmetlerine ayrılmış
 
Meclis üyeleri ret gerekçelerini şöyle sıraladı:
 
"* Cizre Belediyesinin 2018 yılı gelir ve giderleri ile buna ilişkin hesap kayıt işlemlerinin 5393 sayılı belediye kanunun 25'inci maddesi gereğince bir denetim komisyonu oluşturması gerekir. Kanunda yer alan şartlarda bir denetim komisyonu oluşmadığı için bu faaliyet raporu denetlenmemiştir.
 
* Denetim ve faaliyet raporu incelendiğinde belediyemizin 2015-2019 yılları için hazırlanan Strateji planlamasına uyulmadığı görülmüştür. Faaliyet raporunu incelediğimizde faaliyetlerin stratejiye bağlı olmadığı görülmektedir.
 
* Cizre Belediyesi kendi önceliği olan stratejik planında uyulması gereken projeleri hayata geçirip, bu halka hizmet edilmesi gerekirken, stratejik planın dışına çıkılarak; kendi  bütçesi olan bakanlıkların taşrada bulunan temsilcilerine hizmet etmiştir. Örnek verecek olursak, Milli eğitim Müdürlüğü bünyesinde bulunan bazı okullara güvenlik sistemleri alımı, montajı, Cizre Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi'ne diş ünitesi alımı, Amatem Yapımı, Kaymakamlık Hizmet binasına kalorifer yakıtı ve motorin alımı, İlçe Emniyet Müdürlüğü polis noktalarına 15 adet şemsiye alımı, güvenlik personellerine verilmek üzere 6 adet depo yapımı vb. İlçe Jandarma Komutanlığı'na bağlı karakolların bakım onarım ve beton alımı, klima alımı vb. Toplamda 2018 yılında bakanlıkların taşrada bulunan temsilcilerine 2 milyon 986 bin 729 TL tutarında alım yapılmıştır.
 
* 2018 yılı içinde yapılan alımların detaylı bir şekilde oluşturulmadığı, alınan, satılan devredilen gayrimenkul ve mal hizmetlerin rapora yansıtılmadığı, faaliyetlerinin net bir şekilde açıklanmadığı ve bütçe denetiminin yapılmasına imkan verilmemiştir.
 
* 2018 yılı faaliyet raporu incelendiğinde 2017 yılında yapılan işler 2018 yılı faaliyet raporunda gösterilmiştir. Tüm bunlar esasında bu faaliyet raporunun kabul edilemez olduğu kanısındayız."