Pazar tezgâhları baharla renklendi!

  • 09:02 23 Nisan 2019
  • Emek/Ekonomi
ŞIRNAK - Cizre’nin sebze halinde el emeği ürünleri satarak geçimlerini sağlayan kadın esnafların tezgâhı şifalı otlarla renklendi. Son dönemin en kötü günlerini yaşadıklarını belirten esnaf, “Bahar geldi,  şimdi yetişen otların zamanı. Bu mevsimde kazandık kazandık yoksa işimiz sonbahara kalıyor” dedi. 
 
Şırnak’ın Cizre ilçesinde kadınlar, dağlardan topladıkları şifalı otları ve el emeği ürünleri Dörtyol mevkiinde bulunan sebze halinde satarak geçimlerini sağlıyor. Baharın gelmesi ile birlikte kereng ve şifalı otların yer aldığı tezgâhlar azımsanmayacak sayıda. Sayıları erkek esnafları geçen kadınlar, ekonomik kriz nedeniyle zor günler geçirdiklerini belirtti. 
 
‘Kriz en çok küçük esnafı vurdu’
 
Pazarda tezgâh açan kadınlardan Makbule Bulut, yıllardır kadın-erkek yan yana emek verdiklerini ancak son dönemin en kötü günlerini geçirdiklerini söyledi. Karın tokluğuna sabahtan akşama kadar çalıştıklarını ifade eden Makbule, “Bundan önce işimiz belliydi kazancımız belliydi. Ama son dönemde yaşanan kriz bizi de vurdu. Karın tokluğuna burada çalışıyoruz. Sabahın erken saatlerinde buraya geliyoruz akşam geç saatlere kadar ama ancak çocuklarımızın harçlıklarını çıkarıyoruz. Her şey çok pahalı zaten. Artık kimse idare edemiyor bir şey satın alamıyor. Kazandığımız da bize yetmiyor. Karın tokluğu ile çalışıyoruz. Hayat çok pahalı olmuş ve kriz en çok biz küçük esnafı vurdu” dedi.
 
‘Köylerden toplayıp, tezgâhlarda satıyoruz’
 
Bahar ayının gelmesi ile birlikte dağlardan topladıkları şifalı otların tezgâhlarda yerini aldığını kaydeden Makbule, “Köylerden topluyoruz daha sonra da satıyoruz. Burada benim gibi çok kadın var. Burada kadın erkek bir arada elimizde olanı satıyoruz. Kimse kimseye karışmıyor. Biz de kendi paramızı çıkarıyoruz. Bal, yoğurt, kereng, peynir ve daha adını sayamadığım bir sürü doğal ürünü buraya getirip satıyoruz. Burada gördüğün her şey doğal. Kendi paramızı kazanmak güzel bir duygu” diye belirtti. 
 
‘Şimdi dağlarda yetişen otların zamanı’
 
Zeynep Diken ise, dağlardan toplanan otların tezgâhlarda yer alma sürecini şöyle anlattı: “Bahar da geldi. Buradaki dağlar çok bereketli şimdi yetişen otların zamanı. Bunları topluyoruz sonra araçlarla şehre getiriyoruz ve o araçlara da para veriyoruz. Bize az bir şey kalıyor ama yine de yıllardır burada bu işi yapıyoruz. Bizi gören de mutlu oluyor. Bütün kadınların kendi paralarını kazanması gerek. Bu mevsimde kazandık kazandık yoksa işimiz sonbahara kalıyor. Küçük çocuklarımız var biz de onlar için çalışıyoruz.”