Gebze’deki anneler: Çözüm masası oluşturulmadan buradan ayrılmayacağız

  • 09:03 24 Nisan 2019
  • Güncel
Safiye Alağaş 
 
KOCAELİ - Gebze Cezaevi önünde başlattıkları nöbet eylemi sırasında sık sık darp edilerek gözaltına alınan anneler, çocuklarının yaşaması için her şeyi yapmaya hazır olduklarını belirtti. Açlık grevi eylemleri sürdükçe eylemlerinin de süreceğini aktaran anneler, “Açlık grevlerinin bitmesi için bütün partilerin içinde yer alacağı bir çözüm masası oluştursunlar. Biz anneyiz ‘artık yeter’ diyoruz” diye seslendi. 
 
PKK Lideri Abdullah Öcalan’a yönelik tecridin kaldırılması talebiyle açlık grevinde olan tutsakların aileleri, 9 Nisan'dan bu yana Gebze M Tipi Kadın Kapalı Cezaevi önünde başladıkları nöbet eylemine devam ediyor. Yaşları 50 ila 70 arasında değişen beyaz tülbentli kadınlar, Mardin'den, Niğde'den, Urfa'dan, Erzurum’dan Gebze'nin yolunu tuttu ve bu kadınlar, anneler, bedenlerini açlığa yatıran çocuklarını yaşatmak için günlerdir direniyorlar.  
 
Tekirdağ Cezaevi’nde açlık grevinde olan Ali İlhan Bayer ve Ruşen Bayer’in annesi Zeynep Bayer, ilk günden bu yana oturma eyleminde. Günlerdir gözaltına alınıp ardından serbest bırakılanlardan olan Zeynep, yerlerde sürüklendiklerini, itilip kakıldıklarını aktardı. “Çocuklarım için her şeyi yapmaya hazırım” diyen Zeynep, “Onların yaşaması için elimden gelen her şeyi yapacağım. Eyleme devam edeceğim. Başka şansım yok. Ya barış olacak ya biz de böyle sokaklarda direnmeye devam edeceğiz” dedi. 
 
‘Cezaevinden tabutların çıkmasını istemiyoruz’
 
Çocukları için eylemde olduklarını söyleyen Hanife Bayer de, şunları dile getirdi: “Biz onlar için buradayız. Tek istediğimiz adalettir. Polis geldi bizi sürükledi, zorla gözaltı aracına koydu. Onlara karşı bir kinimiz yok. Kinimiz baştakilere. Emir veriliyor onlar da bize bu muameleyi yapıyor. Biz sadece çocuklarımızın talebinin kabul edilmesini istiyoruz. Kimsenin burnunun kanamasını istemiyoruz. Biz cezaevinden tabutların çıkmasını istemiyoruz.”
 
‘Kardeşim açlık grevinde olduğu sürece ben de eylemde olacağım’ 
 
23 yıldır cezaevinde olan Selim Çiftçi’nin ablası Cemile Çiftçi, polisin saldırılarına dikkat çekerek, “Bize ‘gidin, kalkın buradan’ diyorlar. Biz de gitmeyeceğimizi söylüyoruz. Yerlerde sürüklenerek gözaltına alınıyoruz. Benim kardeşim 23 yıldır cezaevinde şuan açlık grevinde. Biz de diyoruz ‘onların taleplerini kabul edin.’ Siz talepleri kabul ederseniz onlar da açlık grevi eylemini bırakır. Onlar açlık grevi eylemini bırakmadığı sürece biz de eylemimize devam edeceğiz” diye belirtti. 
 
‘Çocuklarımızdan kıymetli değiliz’ 
 
Taleplerini dile getirmek için oturma eylemi yaptıklarını belirten Fehime Ekmez, “Bizi yerlerde sürüklüyorlar. Ellerim şişti. Gözaltında bana ‘buraya niye gelmişsin’ diye sordular. Ben de dedim ‘Oğlum cezaevinde açlık grevinde. Oğlum açlık grevinde olduğu sürece ben oradan gitmem. Bakın ben şimdi gözaltındayım. Beni bırakırsanız yine Gebze Cezaevi önüne gideceğim. Kalkmayacağım oradan. Öldürseniz de kalkmam. Oğlumun bedeni eriyor. Arkadaşlarının bedeni eriyor. Boğazından kan geliyor. Uyuyamıyorlar. Biz onlardan daha kıymetli değiliz. Bizi de öldürün’ dedim. Ben bunları söyleyince ses çıkaramadılar. Yerlerde sürüklediler. Onlardan şikayetçiyim ve davacıyım. Bir şeyler yapılana kadar orada oturmaya devam edeceğiz. Biz anneyiz ciğerimiz yanıyor. Çocuklarımız bir deri bir kemik kaldı. Ben nasıl dayanayım buna? Ne yapayım? Orada oturup direneceğim” ifadelerini kullandı. 
 
‘Çocuklarımız devam ettikçe biz de devam edeceğiz’ 
 
Açlık grevinde olan İsmet Taş’ın annesi Hazal Taş, “Çocuklarımız açlık grevinde olduğu sürece biz de cezaevi önünde bu çileyi çekmeye devam edeceğiz. Çocuklarımızın açlık grevini bırakması için bir çare bulsunlar. Ancak talepleri karşılanırsa açlık grevini bırakacaklarını söylüyorlar. Onların açlık grevini bırakması için bir şeyler yapılmasını talep ediyoruz” dedi. 
 
‘Bir çözüm masası oluştursunlar’
 
Açlık grevinde olan Özlem Söyler’in annesi Hatice Söyler ise, şunları dile getirdi: “Biz her gün cezaevi önüne gelmek için yollara düşüyoruz. Biz daha oraya varmadan polis gelip bizim etrafımızı tutuyor. TOMA, polis, asker etrafımızı kuşatıyor. Onlar bizim etrafımızı sardıklarında biz de olduğumuz yerde oturma eylemi yapıyoruz. Bu şekilde yerlerde sürüklenerek gözaltına alınıyoruz. Her gün gideceğiz. Çocuklarımız açlık grevinde olduğu sürece biz eylem yapmaya devam edeceğiz. Onlar açlık grevinde devam ettikçe, biz de eylemimize devam edeceğiz. Bizim talebimiz şudur; Bir çözüm masası oluştursunlar. Bütün partilerin içinde yer alacağı açlık grevlerin bitmesi için bir çözüm masası oluştursunlar. Herkes elini taşın altına koysun. Ellerini vicdanlarına koysunlar. Biz anneyiz ‘artık yeter yeter’ diyoruz.”