Su ile sınanan açlık grevi eylemcileri: Direnerek yaşayacağız

  • 09:02 25 Nisan 2019
  • Güncel
Beritan Canözer
 
DİYARBAKIR - Ayrı cezaevlerinden seslenen Dilan Zivzik açlık grevi eyleminin 131, Gamze Berçem ise 56’ncı gününde. “Baskılar arttı. Hücrelere atılıyoruz, bazen su verilmiyor” diyen tutsaklar, “Halkımız devletten bir beklenti içerisine girmeden, direnmelidir. Biz direnen, mücadele eden, suyunu bile direnerek içebilen bir halk gerçekliğinden geliyoruz. Direnerek yaşayan bir halkız” dedi. 
 
Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hakkâri Milletvekili Leyla Güven'in, PKK Lideri Abdullah Öcalan'a yönelik tecridin kaldırılması talebiyle Diyarbakır E Tipi Cezaevi'nde başlattığı ve tahliyesi ardından evinde sürdürdüğü açlık grevi 169’uncu gününe girdi. Aynı taleple farklı cezaevlerinde ilk grubun başlattığın açlık grevi eylemi 131’inci gününe girerken, Sincan Cezaevi’nde tutsak bulunan Dilan Zivzik ve Bayburt Cezaevi’nde tutsak bulunan Gamze Berçem Yiğitel, halka çağrıda bulundu.
 
‘Baskı arttı, kısıtlamalar getirildi’
 
Bayburt M Tipi Kapalı Cezaevi’nde 3 tutsak 109, 3 tutsak 94, 1 tutsak 67, 11 tutsak ise 56 gündür açlık grevi eyleminde. A8 koğuşunda kalan ve 56 gündür açlık grevinde olan Gamze, 109 gündür grevde olan tutsakların durumunun kritik aşamada olduğunu belirtti. Ailesiyle yaptığı telefon görüşmesinde sağlığı ile ilgili bilgi veren Gamze, “Bizim durumumuz iyi fakat bizden önce başlayan ve özellikle 100 günden fazladır grevde olan arkadaşların durumu kötü. Gittikçe de kötü oluyor. Grevde olduğumuz için var olan baskı daha da arttı. Hücrelere atılıyoruz, bazen su verilmiyor. Son iki haftadır şekerli ve meyveli su ihtiyaçlarımızı karşılayamıyoruz, engelleniyoruz. Sürekli kantinde olmadığını söylüyorlar. Bazı haklarımıza kısıtlamalar getirildi. Buna rağmen moralimiz yüksek ve dimdik ayaktayız” ifadelerine yer verdi.
 
‘Kürdün kaderi toprak, katliam olmamalıdır’
 
Tecridin kırılması ve Leyla Güven’e ses verilmesi için açlık grevinde olduklarını dile getiren Gamze, halka “direnin” çağrısında bulundu. Ancak direnerek bu zulmü yenebileceklerini belirten Gamze, “Tecrit kırılsın, Leyla yaşasın istiyoruz. Tek talebimiz budur. Biz bu sürecin yükünü sırtlamaya hazırız, bedel ödemeye hazırız. Halkımızdan beklentimiz bizi, taleplerimizi sahiplenmelidir. Çok sayıda arkadaşımız ölüm ile burun buruna. Bir Kürt gencinin daha ölümüne göz yumulmamalıdır. Tecridi kıracağımıza inanıyoruz. Direnişimiz ve inancımız kıracaktır tecridi. Halkımız da bu bilinçle alanlarda çocuklarına sahip çıkmalıdır. Kürdün kaderi ya cezaevi ya da toprak olmamalıdır. Kürdün kaderi katliam olmamalıdır. Kararlıyız, eylemimizi sürdüreceğiz. Tüm halkımızı selamlıyoruz, bijî berxwedana zindana, bijî berxwedana Leyla” diye konuştu. 
 
‘Direnerek yaşayan bir halkız’
 
Sincan Kadın Kapalı Cezaevi’nde 16 Aralık’ta açlık grevi eylemine başlayan ilk grupta yer alan Dilan Zivzik’in eylemi 131’inci gününde. Leyla Güven öncülüğünde tarihi bir direnişin başlatıldığına işaret eden Dilan, “Biz direnen, mücadele eden, suyunu bile direnerek içebilen bir halk gerçekliğinden geliyoruz” dedi. Dilan, bu direnişin zaferle taçlandırılacağına inandığını kaydetti. Açlık grevi eylemlerinin kritik aşamaya ulaştığını ifade eden Dilan, “Halkımız devletten bir beklenti içerisine girmeden, direnmelidir. Biz direnerek kazanabiliriz. ‘Direnmek yaşamaktır’ felsefesini benimsemiş ve direnerek yaşayan bir halkız. Birçok arkadaşımızın durumu kritik ama buna rağmen moralleri yüksek, inançları yüksektir. Kazanacağımıza olan inancımızla tüm halkımızı selamlıyoruz” diye belirtti.