Batman Belediyesi de kayyımın borç mirasından nasiplendi!

  • 09:05 25 Nisan 2019
  • Güncel
Şehriban Aslan
 
BATMAN - Bölgede kayyımların elinden alınan belediyelerden biri de Batman Belediyesi. Belediye Eşbaşkanı Songül Korkmaz, diğer belediyelerde milyonlarca borç bırakan kayyımların Batman Belediyesi’ne de 307 milyon 328 bin TL borç bıraktığının altını çizerek, “Bu borçtan kaynaklı bütün projelerimizi bir anda yapamayacağız. Yavaş yavaş hayata geçireceğiz” dedi. 
 
Olağanüstü Hal (OHAL) kapsamında yayınlanan Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile 11 Eylül 2016 tarihinde kayyım atanan Batman Belediyesi’ne bağlı kadın merkezi ve kurumlar kapatıldı. 31 Mart yerel seçimlerinde Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) tekrar kazandığı Batman Belediye eşbaşkanı Songül Korkmaz, özellikle kadınların talepleri ve ihtiyaçları doğrultusunda projelerini yavaş yavaş hayata geçireceklerini belirtti. 
 
‘Halkın verdiği mesaj çok netti’
 
Songül, antidemokratik bir seçim süreci geçirdiklerini belirterek, halkla bir araya gelmekten büro açılışlarına kadar engellemelerle karşılaştıklarını kaydetti. Bu durumun ciddi anlamda rahatsızlık yarattığını kaydeden Songül, “Tüm sorun ve sıkıntılara rağmen Batman halkı kendi iradesini ortaya koydu. 2 buçuk yıldır Batman Belediyesi kayyım tarafından yönetiliyordu. Halkın verdiği mesaj da çok netti. Değil 2 buçuk yıl 10 yılda kayyım tarafından yönetilse seçim günü geldiğinde Batman halkı cevabını verdi” diye konuştu. 
 
Kurumlar farklı devlet kurumlarına tahsis edilmiş
 
Belediye bünyesinde açılan SELİS Kadın Danışmanlık Merkezi’nin kayyımla birlikte Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na tahsis edildiğini dile getiren Songül, “Sadece kadın danışma merkezimiz değil Halkevleri ve diğer farklı kurumlarımızda var. Mart ayında alelacele kararla İl Kültür Turizm Müdürlüğü’ne 10 yıllığına tahsis edilmiş. Bu kurumlarımıza ilişkin gereken araştırmalarımızı yapıyoruz. Hukuken geri alma süreçlerini başlatacağız. Tekrardan belediye bünyesine aldığımızda; gençlere yönelik etüt merkezleri, sosyal aktiviteler, kurslar, eğitimler, kitaplar gibi birçok dalda hizmet vermek için bu çalışmalara başlayacağız” dedi. 
 
‘Kadınların talebi doğrultusunda adımlar atılacak’
 
Kadınlara ilişkin projelerine yer veren Songül, “SELİS’i geri alabilme şansımız olursa kadın danışma merkezi olarak tekrardan hayata geçireceğiz. Mahallelerde kadınların talebi doğrultusunda adımlarımızı atacağız. Kadınların ihtiyaçlarını karşılayabilecek kurumlar olsun istiyoruz. Aynı zamanda çok dilli kreş planımız var. Çocuk kreşleri ve yaşam merkezlerini bir arada yapmayı düşünüyoruz. Anne çocuğunu kreşe bırakırken, kendi ekonomisine katkı sunabilecek imkânlar yaratabilmesi için. Ürettiği el emeğini satışa sunabilmesi için pazar gibi zemin hazırlamak için tartışmalarımıza başladık. Kadınlara özgün bir pazar da düşünüyoruz. Mahallelerde kadın sorununun çözüme kavuşabilmesi için çalışmalara başlayacağız” ifadelerini kullandı.
 
‘Belediyenin borcu 307 milyon 328 bin TL’
 
Batman’ın belli başlı sorunlarından birisinin de uyuşturucu olduğuna dikkat çeken Songül, gençlere dönük bilinçlendirme eğitimleri ve seminerler gibi çalışmalar yürüteceklerinin altını çizdi. Uyuşturucu yaşının düştüğünü ve önüne geçmek için çalışmalar başlatacaklarına vurgu yapan Songül, “Batman Çayı’nın Batman ile barışması gibi bir projemiz var. Bu projeyi de ilerleyen süreçlerde devreye koyacağız. Çünkü belediyenin 307 milyon 328 bin TL borcu var. Bu borçtan kaynaklı bütün projelerimizi bir anda yapamayacağız. Yavaş yavaş yapmaya çalışacağız. Kısa ve uzun vadeli borçlar var. Kısa vadeli olan ve bu yıl içinde ödememiz gereken borç miktarı 124 bin 442 TL’dir. Halkımızın beklentisinin olduğunu biliyoruz, bizlerde bu beklentilere cevap olabilmek için çalışmalarımızı hızlı bir şekilde yürüteceğiz” diye konuştu.
 
‘Yılmaz Güney Sineması yine devreye konulacak’
 
Batman Belediyesi tarafından 2006 yılında inşa edilen Yılmaz Güney Sineması’nda 2017 yılında yangın çıkmış ve sinema salonu işlevsiz hale gelmişti. Yangının elektrik kontağından çıktığı ileri sürülürken, haber verilmesi üzerine sevk edilen itfaiye ekiplerinin yangına geç müdahale ettiği yurttaşlardan tarafından belirtilmişti. Songül, belediyeye kayyım atandıktan sonra sinemanın tamamen kapatıldığını dile getirerek, ilk meclis kararlarının Yılmaz Güney Sinema salonunu tekrar devreye koymak olacağını söyledi.