Amed Şehir Tiyatrosu festivale hazır: Yeniden kendi sahnemizdeyiz

  • 09:07 25 Nisan 2019
  • Kültür Sanat
DİYARBAKIR - Çand Amed Merkezi'nde ilk kez sahne alacak olan Amed Şehir Tiyatrosu, festivale hazır. “Kayyımı gönderdik ve şimdi yeniden kendi sahnemizdeyiz” diyen tiyatro oyuncusu Elvan Koçer, herkesi festivale davet etti.
 
Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’ne kayyım atandıktan sonra işten çıkarılan Şehir Tiyatrosu oyuncularının alternatif bir mekanda kurduğu Amed Şehir Tiyatrosu’nun bu yıl 7’ncisini düzenlediği Amed Tiyatro Festivali’nin programı açıklandı. “Hakikat özgür kılar” sloganıyla 26 Nisan-5 Mayıs tarihleri arasında düzenlenecek olan festivalde, 12 oyun sahnelenecek. Çand Amed Merkezi'nde ilk kez sahne alacak olan Amed Şehir Tiyatrosu, festivale hazır. Tiyatro oyuncusu Elvan Koçer, festival programı ile ilgili bilgi vererek, festival sonrası projelerini de anlattı. 
 
11 grupla 11 günlük festival düzenlenecek
 
Bu yılki festivali “Hakikat özgür kılar” şiarıyla gerçekleştirdiklerini ifade eden Elvan, festivali geçen Ağustos ayında kaybettikleri yazar-yönetmen Mehmet Emin Yalçınkaya anısına düzenleyeceklerini aktardı. Festival hakkında bilgi veren Elvan, "11 oyundan ziyade 11 grubumuz sahne alacak. Bir de atölyemiz olacak, 4 gün sürecek bu atölye. Ayın 26’sında açılışı olacak festival, ilk kez kongre merkezinde sahne alacak. Biz kongre merkezi demiyoruz tabi Çand Amed olarak isimlendiriyoruz. Kayyım kongre merkezi olarak kullandı. Çand Amed’dir orası ve orada derslikler, sahneler, prova odaları var. Merkez, çok geniş ve büyük. Biz festivalin 1,2 ve 3’üncüsünü Büyükşehir Belediyesi’nde yapmıştık. 4’ün hazırlık sürecindeyken, gruplarla görüşmeler alıyorken kayyım atandı ve festival yerini değiştirdik" diye kaydetti. 
 
‘Kendi sahnemizde yeniden sahne alacağız’
 
Kayyım atandıktan sonra Amed Şehir Tiyatrosu ile büyük bir dayanışma ağının oluştuğunu ifade eden Elvan, "Biz ardından tüm grupların kendi sahnesinde oyununu sahnelemesi çağrısında bulunduk ve görüştüğümüz grupların tümü kendi sahnesinde oyununu sergiledi. Oyunu oynadıktan sonra tüm gruplar bir yazı okuyarak Amed Şehir Tiyatrosu Tiyatro Festivali kapsamında sahne aldıklarını belirtmişti. 5’inci ve 6’ncı festivalimizde Amed Şehir Tiyatrosu sahnesinde oyunumuzu oynadık ve biz 7’nci oyunumuzun hazırlığını yaparken, kayyımı gönderdik. Şimdi kendi sahnemizde yeniden sahne alacağız" ifadelerini kullandı. 
 
'Çocuk müzikali projemizin ilk adımını atacağız'
 
Festivalden sonra da çalışmalarının devam edeceğini belirten Elvan, şöyle dedi: "Her hafta rutin bir şekilde oyunlarımızı oynamaya devam edeceğiz. Dışarıdan gruplar getirerek kendi sahnemizde oyunlarını sahnelemelerini sağlayacağız. Festivalden hemen sonra çocuk müzikali projemiz var, hemen onun da provalarına başlayarak hayata geçireceğiz. Kısa bir süre içinde duyurusunu yapmayı düşünüyoruz." 
 
‘Mem û Zîn oyununu yeniden oynayacağız’ 
 
Yarım kalan projelerinin üzerinde duracaklarını ve yeniden üzerinde çalışacaklarını belirten Elvan, bu projelerden birinin de Mem û Zîn oyunu olduğunu söyledi. Elvan, "Mem û Zin projemiz vardı ve festivalden sonra bunun da yeniden üzerinde durup oynayacağız. Mem û Zin aynı zamanda bir mekan oyunuydu ve Cemil Paşa Konağı belediye bünyesinde olduğu için biz kayyımdan sonra orayı kullanamamıştık ama bu yaz onu da yeniden oynayacağız. Amed Şehir Tiyatrosu’nu kurduğumuz zaman seyircilerimiz bizi yalnız bırakmadı, dolu dolu geçti her zaman oyunlarımız. Küçücük salonumuz dolup taştı her seferinde. Şimdi seyircimizle bir daha bir araya geleceğiz ve bizi yine yalnız bırakmamalarını istiyoruz" diyerek coşkulu bir katılım yapılması çağrısında bulundu.