‘Cizre’de yapacağımız ilk iş kadın merkezi ve müdürlüğü açmak’

  • 09:11 25 Nisan 2019
  • Güncel
IRNAK - Cizre Belediye Eşbaşkanı Berivan Kutlu, 220 milyon TL olarak açıkladıkları belediye borcunun yaptıkları son araştırmalarla birlikte 262 milyona çıktığını belirterek, “Kayyımlar sürecinde hizmete dair en ufak bir şey yok. 3 yıl boyunca 7’den 70’e herkese düşmanlık etmişler. Zorluklara rağmen ilk işimiz kadın çalışmalarını yeniden başlatmak olacak” dedi. 
 
31 Mart yerel seçimlerinde yüzde 76 oyla kayyımdan geri alınan Şırnak’ın Cizre Belediye Eşbaşkanları, geçtiğimiz günlerde yaptıkları açıklama ile belediyenin 220 milyon TL borcu olduğunu kamuoyuyla paylaşmıştı. Borcun yanı sıra iki yol ve 10 hizmet binası da kayyım tarafından farklı kurumlara tahsis edildi. 
 
 ‘Mezbahanede Milli Eğitim Müdürlüğü ne yapar?’
 
Mezbahaneyi Milli Eğitim Müdürlüğü’ne devreden birinin “halka hizmet ettim” demesinin trajikomik olduğunu belirten Eşbaşkan Berivan Kutlu, borçlara ve zor koşullara rağmen ilk işlerinin kayyım tarafından kapatılan Kadın Politikaları Müdürlüğü’nü yeniden faaliyete geçirmek olacağını söyledi. Kayyımın olduğu dönem “halka hizmet” adı altında yaptırılan ve hala resimleri ilçede asılı bulunan binaların kayyım tarafından halkın elinden alındığını ifade eden Berivan, “Zaten belediyeye ait olan yerleri kayyım kendi kafasına göre başka yerlere vermiş. Hizmet binalarımız bırakılmadı. Hepimizin bildiği ve gördüğü gibi de hizmet binalarının hibe edilen yerlerle en ufak bir alakası yok. Mesela; mezbahaneyi Milli Eğitim Müdürlüğü’ne devretmişler. Orada nasıl bir eğitim verebilirler ki? Eğer halk için halka hizmet için verdilerse susarız. Ancak binaların verildiği yerlerle alakası yok. Halka hizmet etmemek için bunları yaptıkları kesindir. İtfaiye alanını da Milli Eğitim’e vermişler. Alanların hizmet binaları ile ilgili tek bir ilgisi yok. Bunları elimizi kolumuzu bağlayarak halka hizmet etmememiz için yaptılar” diye belirtti.
 
‘Reklam ve hizmetleri de kendileriyle birlikte gitti’
 
Kayyımın, devrettiği taziye evleri ve parkları günlerce “Cizre halkı hizmet görüyor” şeklinde kamuoyuna lanse ettiğini kaydeden Berivan, o gün hizmet adı altında halkın gözünü boyamak için yapılanların da kayyımla birlikte gittiğinin altını çizdi. 3 yıl boyunca kayyımın sadece kendi yandaşlarına para saçtığını söyleyen Berivan, şöyle dedi: “Kayyım döneminde sürekli reklam edilen çalışmaların fotoğrafları hala sokaklarda asılı. Biz halkımıza söz verdik onların ne yaptıkları ne ettikleri hepsi elimizde. Bunlar halka en ufak bir şey yapmadı. ‘Halk için bunu buraya hibe ettim’ diyemez. Bunun hesabını veremez. Bugün Cizre’de yolları bile devretmişler. Halkın iradesini gasp etti ve 3 yıl boyunca da buna göre hareket etti. Belediyede yaratılan talanı kalem kalem anlatabiliriz.” 
 
‘Son ödeneklerle borç 262 milyona çıktı’
 
220 milyon TL olarak görülen borcun son araştırma ve ödeneklerle birlikte 262 milyon TL’ye çıktığını sözlerine ekleyen Berivan, “Belediyenin borçlarını halkla paylaştık, onlarda bundan mutluluk duydu. Yanımıza geldiklerinde ‘biz zaten biliyorduk ama bu kadar olduğunu tahmin etmiyorduk’ diyorlar. Borçları astığımız günden bu yana insanlar evlerde, kahvede her yerde bunu konuşuyorlar. Belediyenin bütçesi ayda 7 milyon bizim kasamıza gelene kadar borçlar sonrasında 6 oluyor. Personel gideri 3 milyon, nerden bakarsan bak bu belediyenin parasını yemişler. Kalem kalem hesapladık. 220 milyon yazıyor pankartımızda ama biz arıtma suyunun 35 milyon ve yapılan yeni belediye binasının kalan 7 milyon lirasını da eklediğimizde bu borç 262 milyonu buluyor. Bunlarla birlikte belediyeye gelen aylık gelir de ortada görünmüyor. Toplasan bizim eski belediyenin projelerinin yapıldığı hizmetler 100 milyonu geçmiyor. Çok küçük bir maliyetle bu yapılabilir. Ama şimdi belediyenin bütçesi de ortada yok. Halkımızla birlikte elimizden gelen her şeyi yapacağız ve onların sorunlarına cevap olacağız” ifadelerini kullandı. 
 
‘İlk işimiz kadın çalışmalarını yeniden başlatmak’
 
Borçlara ve karşı karşıya kaldıkları zorluklara rağmen ilk işlerinin bir kadın danışmanlık merkezi açmak olacağını belirten Berivan, “Yine devredilen yerler arasında bulunan kadın kurumumuzun yerine de Kur-an Kursu açıldı. 7’den 70’e buradaki halka 3 yıl boyunca düşmanlık etmişler. Yaptıkları şeyin hizmetle en ufak bir alakası yoktur. Bir an önce başlamamız gereken çalışmalardan biri de kadın çalışması. En çok da bu alanda sıkıntı çekiyoruz. Buradaki kadınlar her alanda çok sıkıntı çekiyor. Onlara en erken süreçte yardımcı olmak için her şeyi yapacağız. İlk işimiz de kadın çalışmalarını yeniden başlatmak ve Kadın Politikaları Müdürlüğü açmak olacak” diye vurguladı.