Hastaneye sevk edilen tutsağın hedef gösterilerek darp edildiği iddiası

  • 09:03 26 Nisan 2019
  • Güncel
MARDİN - Bayburt M Tipi Cezaevi’nde tutulan ve muayene için sevk edildiği hastanede “PKK’li” denilip hedef gösterilerek darp edildiği iddia edilen tutsak Gülistan Yusma'nın annesi Behiye Yusma, "O’nu linç etmek istemişler. Ne biz ne de tutsaklar boyun eğmeyeceğiz. Bu yaptıkları ile hiç bir yere varamayacaklar" dedi.
 
PKK Lideri Abdullah Öcalan’a yönelik tecridin kaldırılması talebiyle bölge ve Türkiye cezaevlerinde 7 bini aşkın tutsağın başlattığı açlık grevi eylemi devam ediyor. Eylemin başlaması ardından hak ihlalleri ve baskının arttığı cezaevlerinden biri de Bayburt M Tipi Kapalı Cezaevi oldu. Cezaevinden hastaneye sevk edilen Gülistan Yusma'nın, orada bulunan yurttaşlar tarafından darp edildiği iddia edildi.  
 
'Ne vicdan ne de insanlık kalmamış’
 
Sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek tutuklanan ve 4 yıl hapis cezası verilen kızı Gülistan Yusma'nın bir yıldır Bayburt Cezaevi’nde bulunduğunu belirten Behiye Yusma, kızının 15-16 kilo verdiğini söyledi. Behiye, “Kızım suçsuz haksız yere tutuklandı. Ona 4 sene ceza verdiler yetmedi bir de sürgün ettiler. Şimdi Bayburt Cezaevi’nde kalıyor. Kızım oraya gittiğinde 60 kiloydu şimdi 45 kiloya düştü. Orada bir sürü hastalık çıktı onda. Astım hastası oldu cezaevinde. Açlık grevinde de 19 gün kaldı hastalığı yüzünden çıkarmak zorunda kaldılar onu. En son telefonla aradığında da tutsakların hücrelere konulduğunu söyledi. Bunlar da hiç vicdan ve insanlık yok mu? Zaten orada yeterince baskı var üzerlerinde. Odalarına baskın yapmışlar ellerinde ne kadar kitap, kalem varsa her şeyi almışlar. Bunu çocuklarımıza yapmasınlar artık o kirli ellerini çeksinler onların üzerinden. Hepsi serbest bırakılsın" diye konuştu. 
 
'Hastanede kızımı linç etmek istemişler'
 
Kızı ve diğer tutsakların cezaevinde çok zor koşullar altında yaşamını sürdürdüklerini ifade eden Behiye, "Kızım astım hastası geçen haftalarda rahatsızlanmış ve onu hastaneye götürmüşler. Hastane sırasında onu götüren kadın gardiyan telefonla konuşurken, karşısındaki kişiye ‘Ben buraya şimdi PKK'li bir terörist getirdim. Sen kahvaltı yap beni bekleme’ demiş. O esnada orada bulunan bir kadın da ‘bu terörist vurun bunu’ deyince herkes kızımın üstüne atlamış ve onu linç etmek istemişler. Kızım da onlara tepki gösterince gardiyan kızımın kolunu sıkıp ağzını kapatıp odaya atmış. Görüşüne gittiğimizde kolu mosmordu. O gün muayene olmadan cezaevine geri gelmiş. Bunu onlara yapmaya hakları yok. Onları bu şekilde darp etmeleri ve hedef göstermeleri ne kadar doğru? Biz onların da onların taleplerinin de arkasındayız. Sonuna kadar da arkasında olacağız. Ne yaparlarsa yapsınlar ne çocuklarımız ne de biz boyun eğmeyeceğiz" dedi.