'AYM kararları ve AKP zihniyeti istismarın önünü açıyor'

  • 09:05 26 Nisan 2019
  • Hukuk
VAN - Avukat Müjde Tozbey, çocuğa yönelik cinsel istismara karşı toplumun çok dikkatli olup tepki vermesi gerektiğini belirterek, “Yasayı da kendilerine göre ayarlamaya çalışıyorlar. Dini nikaha izin veren AYM ile AKP'nin tasarısını birleştirince karşımıza çıkan şey; kız çocuklarını istedikleri gibi evlendirmektir” dedi. 
 
Cinsel istismar suçlarında, mağdurun fail ile evlenmesi halinde cezanın ertelenmesi ya da hükmün açıklanmasının geri bırakılmasını öngören ve kamuoyunda "evlilik affı" olarak gündeme gelen tasarı ile ilgili tartışmalar sürerken, her gün yeni bir istismar olayı kamuoyunun gündemine gelmeye devam ediyor. En son İstanbul’un Küçükçekmece ilçesine bağlı Kanarya Mahallesi’nde 5 yaşındaki çocuğa cinsel istismarda bulunan zanlılar bulunmazken, bir istismar haberi de İkitelli semtinin Atatürk Mahallesi’nden geldi. 
 
Avukat Müjde Tozbey, AKP iktidarının Türk Ceza Kanunu'nda (TCK) çocuk istismarına ilişkin düzenlemelere müdahale ettiğini ancak yanlış müdahalede bulunduğunu belirterek, şunlara dikkat çekti: "Normalde TCK'de bir maddemiz var. Bu maddeye göre 18 yaşına kadar tüm çocuklara yönelik cinsel davranışlar istismara girmekte. Yalnız 15 yaşına kadar işlenen suçlarda kamu davasına dönüşmek ve şikayete bağlı olmakta. AKP iktidarı ise dinsel yaşamı topluma yansıtmaya çalıştığı için 15 yaşı maalesef yüksek görmekte."
 
'Yasayı kendilerine göre ayarlamaya çalışıyorlar'
 
AKP iktidarının ve yandaşlarının "kız çocuklarıyla evlenilebilir", "9 yaşındaki kız çocuğuyla evlenebilirsiniz", "6 yaşındaki çocukla nikah yapabilirsiniz" söylemlerine dikkat çekerek, "İşte bu söylemler şunu getiriyor; O zaman Türk Ceza Kanunu'ndaki 15 yaş sınırını indirebiliriz. Yani 10 yaşında biriyle evleniyorsa ona tecavüz ediyorsa ve dini nikâh kıyılıyorsa bu 'meşru' ve 'haktır' demeye getiriyorlar. Yasayı da kendilerine göre ayarlamaya çalışıyorlar" diye kaydetti.
 
'Hukukta olmayan tasarıya karşı çıkılması gerekiyor' 
 
AKP'nin sürekli bu tasarıyı gündeme getirdiğini ve eğer toplum karşı çıkmazsa da yasallaştırılacağını vurgulayan Müjde, "Anayasa Mahkemesi, 2016 yılında şöyle dedi: '13 yaşındaki kız çocuğu cinsel ilişkiyi anladığı için istismardan dolayı ceza vermemek lazım ya da çok yüksek ceza veriliyor ne gerek var kız çocuğu onay vermiş.' İşte hem dini nikahı özgürleştirip hem 13 yaşındaki kızın iradesinin kabul edilmesi gerektiğini söyleyen Anayasa Mahkemesi’nin bir de AKP'nin bu konudaki tasarını birleştirince şu karşımıza çıkıyor; dini nikahla kız çocuklarını evlendirmenin yolunu açmak istiyorlar. Toplumumuzun bunu görmesi ve buna karşı çıkması gerekir" ifadelerini kullandı.