DTSO Yönetim Kurulu Üyesi Nevin İl: Kadın meclisimize sahip çıkalım

  • 09:26 26 Nisan 2019
  • Güncel
Gülistan Azak
 
DİYARBAKIR - DTSO Yönetim Kurulu Üyesi Nevin İl yarın yapılacak İş Kadınları Meclisi seçimlerinin önemine dikkat çekerek, “Girişimci iş kadınları ve iş sahibi kadınların tamamının meclise sahip çıkarak gelip oy kullanmalarını bekliyoruz. Odalarına ve meclislerine sahip çıkalım” çağrısında bulundu.
 
Diyarbakır’da iş dünyasında yer alan kadınlar, Türkiye’de bir ilki gerçekleştirerek Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası’nda (DTSO) İş Kadınları Meclisi için harekete geçti. Meclis Oda bünyesinde kurulan ilk olma özelliği taşıyor. DTSO Kadın Meclisi Kurucular Kurulu tüzüğünü hazırlayıp kamuoyu ile paylaşarak seçim çalışmalarına başlarken, Mart ayında başlatılan adaylık başvurularında yoğun ilgi ile karşılanmıştı. 27 Nisan Cumartesi günü DTSO toplantı salonunda saat 09.00/16.00’da gerçekleştirilecek seçimlerde oy kullanmak isteyen kadınların imza sirküleri, yetki belgesi veya ortaklık teyit belgesi ile oy kullanabilecek.
 
Kadın Meclisi’nden DTSO Yönetim Kurulu Üyesi Nevin İl, meclisin kuruluş aşaması, yapısı, çalışmaları ve İş Kadınları Meclisi’nin yarın yapılacak seçiminin önemine ilişkin konuştu.
 
‘Aşamalı ve kapsamlı çalışmalar yürüttük’
 
DTSO Yönetim Kurulu olarak Kadın Meclisi’nin oluşumu için kapsamlı çalışmalar sürdürdüklerini belirten Nevin, çalışmalar boyunca kayıt dışı  kadın istihdam alanında ciddi sorunları tespit ettiklerine de dikkat çekti. Nevin, çalışma aşamalarına ilişkin şunları aktardı:  “Öncelikle Şemsa Özar hocamızın desteği ile İş Kadınları Derneği’nin Oda bünyesinde daha özerk yapıyla Türkiye ve dünyada oda bünyesinde bir çalışma yapılıp yapılmadığına ilişkin literatür taraması yapıldı. Ardından ise sivil toplum örgütleriyle bir araya gelerek  fikir ve düşüncelerini aldık. Sonra ise Girişimci İş Kadınları ile bir araya gelip toplantılar düzenleyerek kendilerinin fikirlerini almak istedik. Son olarak ise odamızın meclisi, meslek komiteleri  ve yönetimi ile sonuç toplantısından çıkardığımız taslağı odamızın meclisine sunduk. Kadın Meclisi oluşumunu 18 Ekim 2018’de meclisimizde onayladık. Onay sonrası ise sahada taslak çalışmalarımıza devam ettik. Yaklaşık bin 900 kişilik bir kadın çalışan listesine birebir nasıl ulaşabileceğimizle ilgili çalışma yürüttük. Mesaj, tek tek arama yöntemlerinin tamamını tüketerek kitlenin tamamına ulaşma konusunda bir aşama kaydettik. Bütün bu verileri aldıktan sonra ise seçim takvimini belirledik.”
 
‘Başvurular bizleri şaşırttı’
 
Yarın yapılacak Kadın Meclisi seçimlerini anımsatan Nevin, belirledikleri bin 900 kişilik listenin tamamına seçim yapılacağı konusunda bilgilendirmelerin yapıldığını dile getirdi. Delege sistemi şeklinde olacak olan seçime 400 delege başvurusunun yapıldığını belirten Nevin, delege başvurularının bugün saat 12.00 itibariyle sonlanacağını ve netleşen oy kullanan delege sayısı ile İş Kadınları Meclisi’nin DTSO bünyesinde kurulacağını ifade etti. Başvuru sayısının kendilerini şaşırttığını belirten Nevin, “48 kişi seçilecek ama şu ana kadar 91 başvurumuz var. 91 başvuru ile sahada çalışma yürüten görüşmelerin olumlu gittiğini düşünüyorum. Uzlaşmaya yönelik bir çalışma var, 91 kişiyle dünden bu yana görüşmelerimiz devam ediyor. Muhtemelen uzlaşı ile tek kişilik liste şeklinde seçime gidilecek. Seçilecek meclis Odamız ile eş güdüm içerisinde çalışacak bir meclise dönüşecek. Bundan sonra bütçesi, yetkisi ve etkisi olan DTSO’nun bir iş kadınları meclisi olacak. Bu da bence bölgemizin gururu olarak sahada çalışmanın ürünlerini ortaya koyacak” ifadelerini kullandı.
 
‘Başkanlık sistemini değil, dönem sözcülüğünü uygun buluyoruz’
 
Kendisinin seçimlerde aday olmayacağını önceden duyurduğunu belirten Nevin, neden olarak ise DTSO’da bu çalışmaları yürüten tek kadın yönetim üyesi olmasından kaynaklı seçime girecek  adaylara engel oluşturmamak ve yeni adayların önünü açmaya katkı sağlamak olduğunu ifade etti. Seçimin demokratik bir şekilde gerçekleşmesinden yana olduğun belirten Nevin, başkanlık sistemine karşı  “Aday olmayı demokratik bulmadığım için henüz çalışmanın başında kamuoyuna bu durumu  deklere ettim” diye kaydetti. 48 kişinin kendi içerisinde 7 kişilik bir yürütme kurulu seçeceğini aktaran Nevin şunları ifade etti: “Bu 7 kişilik yürütme kurulu içerisinde de 4 tane dönem sözcüsü adayımız olacak. Yani bizde başkanlık sisteminden ziyade her yıl birinin sözcü olduğu bir dönem sözcülüğü sisteminden yanayız. Bu da bizim geleceğe dair sözlerimizi güçlü profillerle sahaya çıkarken daha sağlıklı yürümemizi sağlayacaktır. Kadın dayanışması, kadınların iş sahalarındaki duruşları açısından, gelecek dönemki oda seçimlerindeki aday sayısını arttırmak açısından daha demokratik ve önemli  olduğunu düşünüyorum. Çünkü biz iş dünyasında yeterince olmadığımız gibi, etkili ve yetkili organlarda da değiliz. Seçim sistemimiz belki de bizim için ön prova şeklinde olacaktır. Ama diğer yandan da çok işlevli olacağını ve kendisini koruyacak bir meclis olacağını da düşünüyorum.”
 
‘Meclisimize ve odamıza sahip çıkalım, oy kullanalım!’
 
Nevin son olarak, her kadının bir ekonomist olduğunun iddiasında olduklarını belirterek, şunları dile getirdi: “Her kadın evdeki geçimi, düzeni  sağlayan, asgari ücretle geçinmeyi beceren her bir kadının ekonomist olduğunu düşünüyoruz. İş dünyasında da, girişimci olarak kadınların çok güçlü rollerle sahada olmasını önemsiyoruz. Bu nedenle girişimci iş kadınları ve iş sahibi kadınların tamamının meclise sahip çıkarak gelip oy kullanmalarını bekliyoruz. Odamıza ve meclisimize sahip çıksınlar.”