Açlık grevindeki Kibriye Evren avukat görüşüne çıkamıyor

  • 10:07 26 Nisan 2019
  • Güncel
DİYARBAKIR - Tecride karşı tutsak bulunduğu Diyarbakır E Tipi Cezaevi’nde 16 Aralık 2018’de açlık grevi eylemine başlayan ve 132’nci gününde olan Gazeteci Kibriye Evren’in sağlık durumunun ağırlaşması nedeniyle son 1 haftadır avukat görüşüne çıkamadığı öğrenildi.
 
Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hakkari Milletvekili Leyla Güven’in 8 Kasım 2018’de tutuklu bulunduğu Diyarbakır E Tipi Kapalı Cezaevi’nde PKK Lideri Abdullah Öcalan’a dönük tecride karşı başlattığı açlık grevi eylemi 170’inci gününde sürüyor. Leyla’nın hemen ardından açlık grevine başlayan tutsakların eylemi ise 132’nci gününe girerken, Avrupa ve Federe Kürdistan bölgesinde de çok sayıda kişi talebi sahiplenerek eylemine devam ediyor.
 
Aynı taleple 16 Aralık 2018’de Diyarbakır E Tipi Kapalı Cezaevi’nde açlık grevine başlayan ve 132’nci gününe giren Gazeteci Kibriye Evren, Evin Kaya ve Hilal Ölmez’in sağlık durumunun ağırlaştığı öğrenildi. Kibriye’nin bağırsak sorunu, baş ağrısı, mide bulantısı, tansiyon düşmesi-yükselmesi gibi sorunların yanı sıra kas ağrıları nedeniyle de yürümekte zorlandığı kaydedildi. En son açık görüşte arkadaşlarının yardımıyla görüşe çıkabilen Kibriye’nin son 1 haftadır avukat görüşüne çıkamadığı aktarıldı.
 
Yürümekte zorlanan Kibriye’nin artık avukat görüşlerine çıkamayacağı ve diğer 2 arkadaşının durumunun da kritik aşamayı çoktan aştığı arkadaşları tarafından avukatlara aktarıldı.