TSK'nin duvarına tepki: Efrîn'den asla vazgeçmeyeceğiz

  • 11:09 26 Nisan 2019
  • Güncel
ŞEHBA - TSK ve ona bağlı gruplar tarafından Efrîn sınırında örülen duvarla topraklarından uzaklaştırılmak istenildiklerini belirten kadınlar, “Sınırları yıkacak ve toprağımıza geri döneceğiz. Hiç kimse Efrîn'i onlara bırakacağımızı sanmasın. Biz Efrîn'i onlara bırakmayacağız” dedi. 
 
Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve ona bağlı grupların 20 Ocak 2018 tarihinde Efrîn'e yönelik başlattığı ve 18 Mart’ta şehir merkezine girmesi ile sonuçlanan saldırılardan sonra şimdi de Efrîn sınırına duvar örülmeye başlandı. Efrîn'in Şerewa ilçesine bağlı Kimare, Cilbil köyüleri ile Şera ilçesine bağlı Meryemin köyünde üç parça şeklinde, yüksekliği 3 metre olan duvarlar örülmeye başlanırken, duvarların birleştirilmesinin hedeflendiği öğrenildi. Uzunluğu 70 kilometre olacağı konuşulan bu duvarın, Şexberekat bölgesinden Efrîn ve Ezaz'a kadar uzanacağı ve bu duvar ile Efrîn'in tümden bölgeden koparılmasının hedeflendiği belirtiliyor. Bu duvarın Suriye rejiminin gözleri önünde örülmesi ve şimdiye kadar herhangi bir tepki vermemesi ise dikkat çekiyor. 
 
Şehba'da yaşayan Efrînliler, dün Şêrawa ilçesine bağlı Soxinekê köyünde "Ya Efrîn, ya Efrîn" sloganı ile bir araya gelerek bu duvara karşı olduklarını kesin bir dille ifade etti. Efrînli kadınlar, duvara karşı olan tepkilerini ajansımız ile paylaştı. 
 
'Duvarı ellerimizle yıkarız'
 
Şaziye İbrahîm, uluslararası devletlerin sessizliğini eleştirerek, "Görüyoruz ki bütün devletler Türk devletinin işgaline göz yumuyor. Örülen bu duvar ile Efrîn'in Suriye topraklarından ayrılması amaçlanıyor. Suriye toprakları parçalanmak isteniyor. Biz bu duvara karşıyız. Eylemlerimiz ile bunu dile getirmeye devam edeceğiz. Eğer sınır duvarlarının örülmesinde ısrarcı olunursa biz şehit aileleri olarak o duvarları kendi ellerimizle yıkacağız. Buradan Suriye rejimine de seslenmek istiyoruz. Göz yummasınlar bu duvarın inşasına" dedi.  
 
Kadının iradesi ile bu duvar da yıkılacaktır’
 
Tek isteklerinin Efrîn'in özgürleştirilmesi olduğunu kaydeden Dilîvan Îbiş, ancak sınırda duvarların örülmeye başlandığını söylendi. Dilîvan, tepkisini şöyle dile getirdi: "Türkiye sanmasın ki biz onların bu duvarlarından korkacağız. Kadının iradesi ile bu duvar da yıkılacaktır." 
 
‘Bizi topraklarımızdan koparmaya çalışıyorlar’
 
Xedîce Muhemed, "Çocuklarımızın kanı ile sulanan topraklarımızdan bizi tümden koparmaya çalışıyorlar. Ama bunu başaramayacaklar. Bir gün mutlaka Efrîn'e döneceğiz” diye belirtti. 
 
‘Mücadelemize devam edeceğiz’
 
Şuan karşılarında duvarlarında örüldüğünü ifade eden Elîf Beşîr de, “Kadının güç ve iradesi ile bu duvarı yıkacağımıza eminiz. Sınırları yıkacak ve toprağımıza geri döneceğiz. Katledilen çocuklarımız için direnmeye, toprağımız için de mücadele etmeye devam edeceğiz. Biz kadınlar her daim hazır olacağız" ifadelerini kullandı.  
 
‘Efrîn'i asla bırakmayacağız’
 
Heyat Ehmed ise, "Türk devletinin sınırları ile Efrîn'i bizden uzaklaştırmasına izin vermeyeceğiz. Tayyip Erdoğan için de bir mektup kaleme aldık. Sınırlarından korkmadığımızı ve baş eğmeyeceğimizi dile getirdik. Hiç kimse Efrîn'i onlara bırakacağımızı sanmasın. Biz Efrîn'i onlara bırakmayacağız."