Af Örgütü merkezindeki sivil itaatsizlik eylemi sürüyor

  • 17:42 26 Nisan 2019
  • Güncel
HABER MERKEZİ - Uluslararası Af Örgütü'nün Londra merkezinde, tecride karşı düzenlenen sivil itaatsizlik eylemi üçüncü gününde devam ediyor.
 
PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridi protesto etmek amacıyla Londra'da bulunan Uluslararası Af Örgütü binasında Çarşamba gününden bu yana sivil itaatsizlik eylemi yapılıyor. Altı kişinin binada başlattığı açlık grevi eylemi devam ederken, bina dışında da çok sayıda kişi eyleme destek veriyor.
 
Roj Kadın Meclisi, Sosyalist Kadınlar Birliği, Göçmen İşçiler Kültür Derneği (Gik-Der) ve Kürt Halk Meclisi tarafından ortaklaşa düzenlen protesto eylemi Çarşamba günü bir grubun Uluslararası Af Örgütü Londra merkezine girmesiyle başlamıştı.
 
Eylemcilere kapılar kapatıldı
 
Uluslararası Af Örgütü yöneticileriyle yapılan görüşmelerden bir sonuç alınmazken, eylemcilere yönelik onur kırıcı davranışlar da tepkiye neden oluyor. Binanın kapılarını kapatan ve kapıya yoğun özel güvenlik koyan Af Örgütü yöneticileri bina içerisindeki tuvaletlerin ve lavabonun kullanılmasına da izin vermiyor.
 
İhtiyaçlarını gidermek için dışarı çıkanlar ise tekrar içeri alınmıyor. Eylemcilerle beraber 14 Mart'tan bu yana süresiz dönüşümsüz açlık grevinde olan Mehmet Sait Yılmaz ve Nahide Zengin de Uluslararası Af Örgütü binasında açlık grevi direnişlerini sürdürüyor.
 
Af Örgütü'nden açıklama 
 
Dün kendi internet sayfalarında devam eden eylem ile ilgili açıklama yayınlayan Uluslararası Af Örgütü, konuyu yakından takip ettiklerini ve araştırmalarının sonucunda değerlendirme yapacaklarını ifade etti. Bağımsız bir kurum olduklarını ve hiç bir grup zorlamasıyla bir açıklama yapmayacaklarını ifade eden Af Örgütü, bu konuda kendi çalışma esaslarını takip edeceklerini belirtti. Af Örgütü, şimdiye kadar Kürt grubun eyleminin barışçıl olduğunu ve polisin müdahalesini istemediklerini de açıkladı.
 
Eylem Pazartesi gününe kadar sürecek
 
Eylemciler ise Pazartesi gününe kadar eylemlerini devam ettireceklerini ve Af Örgütü ile yapılacak görüşmenin sonucuna göre yeniden durum değerlendirmesi yapacaklarını bildirdi. Eylemciler ayrıca Uluslararası Af Örgütü'nün insani ihtiyaçların karşılanmasına engel olmasının kabul edilemez olduğunu belirtti.
 
Tecridi protesto etmek için burada olduklarını, ancak Uluslararası Af Örgütünün kendilerini tecrit ettiğini söyleyen eylemciler, bu tür yaklaşımların kendi iradelerini ve eylemlerini kıramayacağını ifade ettiler.
 
Eyleme destek
 
Eylem sosyal medyada geniş yankı bulurken NUJ (Ulusal Basın Sendikası) eylemi destekleyen bir açıklama yaptı.
 
Eylemciler Uluslararası Af Örgütünün, Türkiye'deki cezaevlerinde tutsaklara yönelik ihlaller ve Abdullah Öcalan üzerindeki tecrit ile ilgili bir açıklama yapmasını talep ediyor.