Sağlık Bakanlığı’ndan ihmaller zincirine savunma: Doktor olsaydı da sonuç değişmezdi

  • 09:12 27 Nisan 2019
  • Hukuk
ŞIRNAK - Cizre'de 2017 yılında doğum sancıları başlaması üzerine hastaneye kaldırılan ve kadın doğum doktoru olmadığı için bebeğiyle birlikte yaşamını yitiren Feyruz Pulat’ın ölümü ile ilgili iddianame aradan geçen 2 yıla yakın zamana rağmen hala hazırlanmadı. Dosya kapsamında savunma yapan Sağlık Bakanlığı ise ihmaller zincirini “Doktor olsaydı da sonuç değişmezdi” diyerek savundu. 
 
Şırnak’ın Cizre ilçesinde 2017 yılının Ağustos ayında doğum sancıları başlayan 28 yaşındaki 8 aylık hamile Feyruz Pulat, bebeği ile birlikte kaldırıldığı Cizre Devlet Hastanesi’nde Kadın Doğum Uzmanı olmadığı için yaşamını yitirmişti. Olayın basına yansıması ardından konuyla ilgili başlatılan soruşturmada, acil müdahale edilmesi gereken Feyruz’un 2 saat doktor beklediği ortaya çıkmıştı. Adeta ihmaller zinciri haline gelen olayla ilgili iddianame ise, aradan geçen 2 yıla yakın zamana rağmen hala hazırlanmadı. Soruşturma dosyasında bir ilerleme kaydedilmezken, dosya tazminat için İdare Mahkemesi’ne taşındı. 
 
Dosya kapsamında savunma yapan Sağlık Bakanlığı, yaşananlara ilişkin "Evet doktorumuz o gün yoktu ama olsaydı da hasta kritikti o yüzden sonuç yine aynı olurdu" dedi. 
 
İddianame bir yıl 8 aydır hazırlanmadı!
 
Ailenin suç duyurusu üzerine başlatılan soruşturma kapsamında yalnızca bir dosya hazırlandı. Yine başlatılan soruşturma kapsamında istenilen ikinci otopsi raporunun da aylardır Şırnak ve İstanbul Adli Tıp Kurumu arasında gidip geldiği öğrenildi. Şırnak Devlet Hastanesi’nin, “Adli Tıp örnek bulguları incelesin” diyerek İstanbul Adli Tıp Kurumu’na gönderdiği dosya, İstanbul ATK tarafından da, “Asıl otopsiyi yapan Şırnak’ın bunu değerlendirmesi daha uygun olur” yanıtı verilerek yeniden Şırnak’a gönderildi.
 
Aile ve avukatların ikinci otopsi raporunu beklediği dosyaya bakan savcı da daha önce “Zaten kadın doğum olsaydı dahi kadın kurtarılamazdı” ifadelerini kullanmıştı. 
 
Sağlık Bakanlığı: Doktor olsaydı da sonuç aynı olurdu!
 
Soruşturma dosyası olaydan 4 ay sonra hazırlanırken, aradan geçen 2 yıla yakın zamana rağmen iddianamenin hala hazırlanmamasını “şüpheli durum” olarak değerlendiren avukatlar, suç duyurusu dosyası ile ilgili hala bir ilerlemenin kaydedildiğini hatırlattı. Mardin İdare Mahkemesi’nde açılan tazminat davası kapsamında mahkeme heyeti, Cizre'deki savcılıktan dosyayı istedi. Yanı sıra Sağlık Bakanlığı’nın savunmasını isteyen mahkeme heyetine, iki maddelik savunmayla yanıt verildi. 
 
Sağlık Bakanlığı’nın iki maddelik savunması şu şekilde: 
 
* Evet, o akşam hastanede doğum doktorumuz yoktu.
 
* Velakin doktor olsaydı dahi hastanın durumu kritikti, doktor olması dahilinde de olay yine aynı şekilde sonuçlanacaktı.
 
Bakanlığın yaşanan ihmaller sarmalına karşı görevlendirdiği müfettişin hazırlığı raporu da mahkemeye sunup sunmadığı bilinmiyor.
 
Ne olmuştu?
 
Şırnak’ta Ağustos 2017’de 8 aylık hamile 28 yaşındaki Feyruz Pulat, doğum sancılarının başlaması üzerine Cizre Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. Feyruz, hastanede Kadın Doğum Uzmanı olmadığı için bebeğiyle birlikte yaşamını yitirdi. Biri engelli 3 çocuğu bulunan Feyruz’un bütün doğumlarını sezaryen ile gerçekleştirdiği öğrenildi. Dördüncü gebeliğinin son bir ayını da hastanede geçirmesi gereken Feyruz, yaşamını yitirmeden önce “Nefes alamıyorum” diyerek fenalaştı. Ardından eşine haber veren Feyruz, sabah saat 04.00 sularında gelen ambulansla Cizre Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. Burada 2 saat kadın doğun uzmanı bekleyen Feyruz, ardından yaşamını yitirdi. Yaşamını yitirmesinin ardından hazırlanan soruşturma dosyasında ise hem Silopi hem de Şırnak’taki hastanelerin hastayı kabul etmediği ortaya çıkarılan telefon görüşmeleri ile kanıtlamıştı.