Halkevleri Kadın Sekreteri: Kadınların gündemini 1 Mayıs alanlarına taşıyacağız

  • 09:17 27 Nisan 2019
  • Emek/Ekonomi
Dilan Babat
 
ANKARA -  İktidarın politikalarına karşı kadınların gündemini 1 Mayıs alanlarına taşıyacaklarını belirten Halkevleri Kadın Sekreteri Nebiye Merttürk, “Emeğimizin daha da değersizleştiği, bütün haklarımızın elimizden alındığı bir dönemde hep birlikte haklarımızı aramaya ‘haramilerin saltanatını yıkmaya’ diye çağırıyoruz” dedi. 
 
Halkevleri “Haramilerin saltanatını yıkmak için” sloganıyla 1 Mayıs alanlarına çıkarak, “Emek bizim, söz bizim, sokak bizim, meydan bizim” diyecek. Halkevleri Kadın Sekreteri Nebiye Merttürk, kadınların emeğine ve bedenine yönelik saldırılara karşı alanlarda olacaklarını vurgulayarak, tüm kadınlara da çağrı yaptı. 
 
‘Kadının gündemini 1 Mayıs’ta alana taşıyacağız’ 
 
Türkiye’de çok uzun zamandır dinmeyen bir kadın isyanının olduğunu ve iktidarın kutuplaştırma ve şiddet ortamına rağmen kadınların sokakları boş bırakmadığını söyleyen Nebiye, “1 Mayıs’ta görünmez kılınmaya çalışılan ev içinde emeğimize, görünmeyen emeğimize ama eşit ücret alamadığımız, sömürüldüğümüz tacize, şiddete ve mobbinge uğradığımız emeğimize dair söz söylemek için 1 Mayıs’ta sokaklarda olacağız. Haklarımızı ve hayatlarımızı savunmak için sokakta olmaya ve süreci örgütlemeye çalışmaya devam ediyoruz.  Kent merkezlerinde hem de mahallerde Halkevci ve mahalledeki arkadaşlarımız ile bir araya gelerek, çeşitli gündemlerle 1 Mayıs toplantılarından, çocuk istismarı toplantılarından kadınları ilgilendirecek ne kadar gündem varsa aslında bütün gündemi 1 Mayıs’a taşıyacağız” dedi. 
 
‘İş yerlerinde eşit ücret alamıyor, mobinge maruz kalıyoruz’
 
“1 Mayıs işçinin, emekçinin bayramı” denilirken, kadınların içinde görünmediği bir algının olduğunu belirten Nebiye, bu algıya karşı da mücadele ettiklerini vurguladı. 1 Mayıs alanlarında kadın emekçilerin görünmesi için mücadele ettiklerinin altını çizen Nebiye, “Bugün karşılaştığımız şiddet aynı zamanda emeğimize de yansıyor. Alışveriş merkezlerinde duygusal emeğimiz sömürülüyor, iş yerlerinde eşit ücret alamıyoruz, mobbinge maruz kalıyoruz. Başımızda büyük bir bela olan tacize maruz kalıyoruz. Tacizi ortaya çıkarabilmek için çok fazla emek harcamamız gerekiyor. Mümkün olduğunca daha fazla kadına kapı kapı dolaşarak, semt pazarlarında, kent merkezlerinde bütün kadınlara ulaşarak 1 Mayıs’a çağırıyoruz” diye konuştu.  
 
‘Patronları koruyan yasalar çıkmaya başladı’
 
Yıllardır ülke içerisinde var olan ekonomik krizin kadınları derinden etkilediğinin altını çizen Nebiye,  “Ocakta tenceremizi kaynatırken üç beş defa düşünmek zorunda kalıyoruz.  İşsizlik korkusu ya da çalışamıyorsak bir şekilde gelirimiz azsa ekonomik krizin çok fazla etkisini ve baskısını görmüş oluyoruz.  Eğer bir yerde işten çıkarılma durumu varsa önce kadınlardan başlanıyor. Çalışabiliyorsak  bu imkan elimizden alınıyor.  İşten atılınca haklarımız verilmiyor.  Şimdi yeni bir yasa çıkarılıyor patronları koruyan bir yasa.  Kıdem tazminatı üzerinden gidiliyor. Bütün bunlar kadınlar açısından daha da katmerli yaşanabilir bir durum.  Bu şiddeti daha yoğun yaşamak zorunda kalıyoruz. Krize karşı alışveriş yaparken, bütün buna karşı kadınlar olarak ses çıkarmak durumundayız. Emeğimizi daha da değersizleştiriliyor” ifadelerini kullandı.
 
‘Her yönüyle çürümüş bir iktidar var’
 
Ülkede uzun süredir hukukun kişilere göre uygulandığını ifade eden Nebiye, en son yerel seçimlerde büyük şehirleri kaybeden iktidarın halka durmadan baskı uyguladığını vurguladı. Nebiye,  “En son ana muhalefet liderine bir linç saldırısı oldu. Aslında bu saldırı tam ilerici güçlere yapılan bir saldırıydı. Bu saldırıya karşı halk bir arada durdu. Devam eden süreçte istismar haberlerini duymaya devam ediyoruz, bütün bunlara karşı kadınlar sokaklara döküldü. Baktığımız zaman çürümüş bir düzen görüyoruz. Ekonomik krizden tutun yönetmeme krizine kadar her yönüyle çürümüş bir iktidar görüyoruz. Emeğimizin daha da değersizleştiği, bütün haklarımızın elimizden alındığı bir dönemde aslında hep birlikte haklarımızı aramaya ‘haramilerin saltanatını yıkmaya’ diye çağırıyoruz. Bir harami saltanatı sürdürülmeye çalışılıyor bu memlekete. Bu yüzden başta kadınlar olmak üzere herkesi 1 Mayıs’a davet ediyoruz” dedi.