‘Tutsakların yanındayız, susmayacağız’

  • 09:02 28 Nisan 2019
  • Güncel
VAN - Elazığ T Tipi Cezaevi’nde açlık grevinde olan Lokman Aslan, ailesine “Eylemimizi sürdüreceğiz, sizin de tek göreviniz dışarıda sesimizi duyurmak olsun” derken, ailesi de “Sağlık durumlarından endişeliyiz. Tutsakların yanındayız, susmayacağız sesimizi duyuracağız” diye belirtti. 
 
PKK Lideri Abdullah Öcalan’a yönelik tecridin kaldırılması talebiyle Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı ve Hakların Demokratik Partisi (HDP) Hakkari Milletvekili Leyla Güven’in eylemi 172’nci gününde devam ederken, cezaevlerinde açlık grevine girenlerin sayısı 1 Mart’tan itibaren 7 bini aştı. Elazığ T Tipi Kapalı Cezaevi’nde 1 Mart’ta açlık grevine başlayan Lokman Aslan’ın ailesi durumuna ilişkin bilgi vererek kamuoyuna ve hükümete çağrıda bulundu. 
 
‘Sizin de göreviniz dışarıda sesimizi duyurmak olsun’ 
 
Lokman’ın 21 yıldır cezaevinde olduğunu söyleyen anne Hızar Aslan, “Yokluğuna alıştık fakat acı çekmelerine alışamayız” diyerek konuşmasına başladı. Hızar, “Cezaevi’nde yaşadığını biliyorduk bu bize yeterdi fakat başlatılan açlık grevlerinden kaynaklı hepimiz çok endişeliyiz. Ağrı Patnos L Tipi Kapalı Cezaevi’nden Elazığ T Tipi Kapalı Cezaevi’ne sürgün edildi. 1 Mart’tan bu yana arkadaşlarıyla birlikte açlık grevinde ve durumları hiç iyi değil. Görüşlerine gidemiyoruz. Sadece telefonla konuşabiliyoruz. Fakat konuşmasından da hiçbir şey anlaşılmıyordu. Çok halsiz ve bitkin geliyordu sesi. Oğlum bana ‘Sonunda ölüm bile olsa biz bu mücadeleye devam edeceğiz. Sizin de dışarıdaki tek göreviniz sesimizi duyurmak olsun’ dedi” diye kaydetti.
 
‘Her sabah korkuyla uyanıyorum’
 
Her sabah korkuyla uyandığını söyleyen Hızar, “Ya oğluma bir şey olmuşsa ya yaşamını yitirmişse korkusuyla uyanıyorum. Ne gündüzümüz gündüz ne gecemiz gece. Rahatlıkla yemek ve çay boğazımızdan geçmiyor. Bir an önce adım atılmasını istiyoruz” dedi. 
 
Lokmanın Kardeşi Kübra Aslan da yetkililerin ısrarla büyük bir sessizlik içinde olduğuna işaret ederek, “Ülkede her türlü eylemlere engellemeler oluyor ve konuşmak isteyenler susturuluyor. Biz sonuna kadar bu eylemi sürdürenlerin arkasındayız, susmayacağız, sesimizi duyuracağız” diye kaydetti.