Hakkarili kadınlar erbane kültürünü yaşatmak istiyor

  • 09:05 28 Nisan 2019
  • Kültür Sanat
Hamdiye Çiftçi
 
HAKKARİ - Hakkari’de "Jin Jiyan Erbane" grubunu kuran kadınlar, önlerine çıkan engeller nedeniyle çalışmalarının yarım kaldığını belirterek, grubu yeniden ayağa kaldırmak istiyor. Erbane eğitmeni Jiyan Tekçe, unutulma riski ile karşı karşıya kalan erbane kültürünün kadınlar tarafından yaşatılmak istendiğini söyledi. 
 
Hakkari Belediyesi’ne bağlı Feqiye Teyran Kültür Merkezi’nde 3 sınıflık bir kursla başlayan erbane eğitimi Hakkarili kadınlar tarafından yoğun ilgi görmüştü. 6 yıl önce başlayan ve aylarca süren yoğun erbane eğitimlerinin ardından 12 kadın “Jin Jiyan Erbane” isimli kadın erbane grubunu kurdu. Büyük bir inanç ve Kürt kültürüne sahip çıkmanın gururu ile istikrarlı bir şekilde Kürtçe şarkıları erbane eşliğinde söyleyen Jin Jiyan Erbane grubu çok sayıda konser vererek sahneye çıktı. Kürt kültürüne sahip çıkmak amacıyla erbane kadın grubunu kuran erbane eğitmeni Jiyan Tekçe ve diğer üyeler, unutulma riski ile karşı karşıya kalan erbane kültürüne sahip çıkmak, Kürtçe şarkılarla yeniden seslerini duyurmak istediklerini söyledi. 
 
‘Erbane kadında aşka, tutkuya dönüşüyor’ 
 
7 yıl önce başlayan erbane merakının zamanla eğitmenliğe kadar gittiğini belirten Jiyan Tekçe, "Erbanenin kültürümüzle bağı çok köklüdür. Bu nedenle erbaneye ilgi duyuyordum. Erbane öyle bir alet ki bir başlayan bir daha kopamıyor. Merak olsun diye başladım. Ama her geçen gün daha da çok sevdim, bağladım. Erbane bir aşka, tutkuya dönüştü” dedi. 
 
‘Grubumuz yoğun ilgi gördü’ 
 
Jin Jiyan Erbane grubunu kurarken ilk başlarda çok zorlandıklarını ancak her geçen gün daha da geliştiklerini söyleyen Jiyan, grubun kuruluş hikayesini şöyle anlattı: “2013 yılında Feqiye Teyran Kültür Merkezi’nde erbane kursları başlatıp yoğun ilgi gördük. 3 sınıflık bir kursla başladık. Kısa bir sürede 12 kadın arkadaşla 2014’ün başında grup olarak başladık ve kendi grubumuzu kurduk. Küçük çapta başlayıp, büyük sahnelerde bulduk kendimizi. Grubun adını biz kadınların Hakkari’deki ilk kadın erbane grubu olması üzerine koymuştuk. Jin Jiyan Erbane grubu, 2 yıl boyunca Hakkari ve il dışında bir çok yerde sahne aldı. Erbane halkın içinden gelen bir enstrüman olduğu için herkes bize sahip çıktı. Kürt kültürü adına çok güzel çalışmalara imza attık. Erbane eşliğinde unutulmaya yüz tutmuş eski şarkıları da söyleyerek sahip çıktık.” 
 
‘Projelerimiz yarım kaldı’
 
“Başarılarımıza rağmen sistemin önümüze kurduğu duvarın arkasında kaldık” diyen Jiyan, grubun bu yüzden dağıldığını ve birçok projenin yarım bırakıldığını aktardı. Erbane kursları için çok fazla talep aldıklarını belirten Jiyan, “4 yıldır kadınlardan hala çok talep oluyor. Gelip eğitimi almak isteyen, bu kültürü devam ettirmek isteyen çok fazla sayıda arkadaşımız var. Demokratik yaşamın temel taşı, kültüre rengini veren, kültürü ayakta tutan,  özgürlüğü sadece bedeninde değil ruhunda yaşayan kadındır. Kadın mevcut koşullarda kendisini bütün gerçekliği ile tanıyıp kendi ayakları üstünde kalmayı başarmalıdır. Bu anlamda kadın önce toplumda kendi cinsi ile barışık olmalı, kendi cinsini sevip ona her türlü desteği sunmalıdır. Bizim de beklentilerimiz kadınların bize destek vermesidir” diye konuştu. 
 
‘Grubumuzun yeniden kurulmasını çok istiyoruz’
 
2 yıl boyunca grup çalışmalarında yer alan Zana İhtiyatoğlu da şunları dile getirdi: “O zor dönemde biz imkansızlıktan imkan yaratıp sahnelere çıkmayı başarıyorduk. Elimizde sahne için gerekli malzeme, çalışmamız için enstrümanlar yok iken bile biz çok istediğimiz ve inandığımız için, yokluktan var edip, bir araya getirip, çalışmalarımızı yürütüyorduk. Grubumuzun yeniden kurulmasını çok istiyoruz, yarım kalan çalışmalarımızı yeniden canlandırmak istiyoruz.”