‘Kadınlar güvencesizleştirme ve mobbinge karşı 1 Mayıs alanlarında olacak’

  • 09:04 29 Nisan 2019
  • Emek/Ekonomi
Melike Aydın 
 
İZMİR - Eğitim Sen Genel Başkanı Feray Aytekin, iktidarın politikalarından en fazla kadınların etkilendiğini ancak değişim gücüne de kadınların sahip olduğunu belirterek, “1 Mayıs’ta güvencesizleştirme, tacize, tecavüze, mobbinge maruz bırakan uygulamalara karşı alanlara çıkarak ‘vardık varız var olacağız’ diyeceğiz” dedi. 
 
1 Mayıs öncesi bağlı bütün şubelere ziyaret gerçekleştiren Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim Sen) Genel Başkanı Feray Aytekin, faşizmin en ağır olduğu dönemlerde sokaklarda ve işyerlerinde en çok kadınların ses çıkardığını dile getirdi. Feray, eğitim emekçilerine, Kanun Hükmünde Kararnameler (KHK) ve yeni vergi paketinin yanı sıra “Öğretmenlik Meslek Kanunu” adı altındaki tasarıya, yeni ekonomi paketinin dayattığı güvencesizliğe, ucuz iş gücüne, mobbinge, taciz, tecavüze karşı birlikte mücadele çağrısında bulundu.
 
‘Emekçilere dayatılan sürece karşı ‘hayır cephesi’ oluştu’
 
1 Mayıs’ın, bütün toplumsal muhalefet alanlarından başlayarak emekçilerin mücadelesini çok daha güçlü bir şekilde örmenin çıkış noktası olacağını kaydeden Feray, “En son yerel seçimler üzerinden ortaya çıkan tablo da umudumuzun karşılığının ne kadar güçlü olduğunu bir kez daha gösterdi. Emekçilere dayatılan tüm bu süreçlere, bu ülkenin tüm yurttaşlarına dayatılan tüm bu olumsuz sürece ilişkin çok büyük bir ‘hayır cephesi’, itiraz cephesi oluşmuş durumda. 1 Mayıs’ta da sloganlarımızla, taleplerimizle sokaklarda olacağız” dedi.
 
‘Reform paketi ucuz iş gücünü dayatacak’
 
Ekonomik kriz üzerinden açıklanan “reform paketi”nin yine tüm emekçilere güvencesizliği ve ucuz iş gücünü dayattığını kaydeden Feray, “Vergiyi tabana yayacağız” söylemleri üzerinden çok daha ciddi ekonomik kayıplar ile bireysel emeklilik sigortası zorunluluğunun hak kayıpları yaşatacağını söyledi.
 
‘Yeni ekonomi paketinden kadınlar olumsuz etkilenecek’
 
Her kriz döneminde iktidarların güvencesizliği dayattığını vurgulayan Feray, “Bu güvencesizlikten de en çok etkilenen kadınlar oldu. Kadınlar ilk işten çıkarılanlar oldular, mobbing, taciz ve tecavüze maruz kalan, güvencesiz çalışma koşullarını çok daha fazla yaşayanlar oldular. Evet bu krizden ve güvencesiz çalışma koşullarının dayatılmasından herkes etkilenecek. Ama biz kadınların çok daha fazla etkilendiği tarihsel de bir gerçektir” diye konuştu. 
 
‘Kadınlar süreci değiştirecek güce sahip’
 
Kadınların faşizmin en ağır olduğu dönemlerde dahi sokaklarda ve işyerlerinde en çok ses çıkaranlar olduğunu dile getiren Feray, “Kadınlar 8 Mart’ta yasakları tanımadığını gösterdi. Kadınlar değişime dair umudu taşıyacak güce sahip. Yine 1 Mayıs’ta da kadınlar sesini de çığlığını da yükseltmeye devam edecek. Kadınları güvencesizleştirecek ve yine kadınları tacize, tecavüze, mobbinge maruz bırakan tüm bu uygulamalara karşı ‘vardık varız var olacağız’ demeye devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.