Debisi artan Dicle Nehri’nde görsel şölen ve risk!

  • 09:10 29 Nisan 2019
  • Ekoloji
ŞIRNAK - Cizre’den geçen Dicle Nehri Nisan yağmurları ile birlikte artan debisiyle bir yandan risk oluştururken, diğer yandan da görüntüsüyle ilçedeki yurttaşlara görsel bir şölen sunuyor. 
 
Şırnak'ın Cizre ilçesinden geçen ve sınırın diğer yanına kadar devam eden Dicle Nehri’nin Nisan yağmurları ile birlikte debisi yükseldi. Yağışlarla birlikte şiddeti ve miktarı artan Nehir, bir yandan görsel bir şölen oluştururken, diğer yandan da artan şiddeti ile birlikte parklarda çöken toprak ve taşlarla risk oluşturuyor.
 
Kayyım atandıktan sonra Devlet Su İşleri (DSİ) 10’uncu Bölge Müdürlüğü tarafından Nehir kenarına 16 kilometrelik sahil ve seyir terası yapılmıştı. Yapımıyla birlikte uzun süre basında yer alan Nehir kenarı, “ Daha önce boğulma vakalarının yaşandığı, kum ocakları nedeniyle yatağı bozulan ve kanalizasyon suları nedeniyle kokudan yanına yaklaşılmayan Dicle Nehri'nin 16 kilometrelik sahil kenarı, bir seyir terası haline getirildi” sözleri ile halka tanıtılmıştı.
 
Gündemden düşmeyen sahil yağmurla çöktü!
 
2017’nin Aralık ayında başlayan ve yapımı 6 ay süren sahil kenarının yapımı ardından Nehir üzerindeki kum ocaklarının sayısı daha da arttı. Ocakların sayısının artmasıyla yazın kuruyan Nehir’de ölüm oranları da diğer yıllara oranla 2019’da arttı. Kayyımın sürekli övündüğü ve ana akım medyada sürekli reklamı yapılan parkın kenarları geçen hafta etkili olan sağanak yağıştan sonra çöktü. Bırca Belek parkı içinde bulunan ve köprüye yakın bir noktada bulunan parkın bir kenarı yağmurla birlikte debisi artan suyun kuvvetine dayanamadı. Toprak kayması ardından güvenlik adı altında bölgede sadece set çekilirken, çöken toprak üzerindeki çatlakların gün geçtikçe ilerlediği görüldü. 7’den 70’e herkesin yoğun olarak kullandığı bölgede yaşanılacak herhangi bir kazadan tedirginlik duyan yurttaşlar, bölgede daha güvenlikli bir önlemin alınmasını istiyor.
 
Yurttaşlara görsel bir şölen sunuyor
 
Kayan toprak ve çökmelerin yanı sıra debinin yükselmesiyle ilçedeki yurttaşlara görsel bir şölen sunan Nehrin ziyaretçileri de son günlerde arttı. Sur bedenlerine yakın olması ile tarihi de içine alan Nehir, görüntüsüyle görenleri kendine hayran bırakıyor.