Diyarbakır’da 1 Mayıs’a çağrı: Emek, barış, özgürlük için alanlara

  • 09:04 30 Nisan 2019
  • Emek/Ekonomi
DİYARBAKIR - Dayatılan baskı, mobbing, görünmeyen ev içi emeğe ve KHK’lere karşı alanlardan haykırmaya hazır olduklarını belirten kadınlar, “Savaş, sömürü ve baskı politikalarına karşı emek, barış, özgürlük ve demokrasi için alanlara” çağrısında bulundu.
 
Bütün dünyada milyonlarca emekçinin başta yaşam hakkı olmak üzere sendikal hakları için alanlara çıktığı 1 Mayıs İşçi Bayramı, yarın kutlanacak. Bu merkezlerden biri de emek, barış ve özgürlük taleplerinin dile getirileceği Diyarbakır olacak. Kadınlar, İstasyon Meydanı’nda düzenlenecek mitinge katılım çağrısı yaptı. 
 
‘Alanlara çıkmak öz savunmadır’ 
 
Erkek egemen zihniyetin esasında kadınlardan çok korktuğunu ve bu nedenle saldırılarını arttırdığını belirten Genel İş Sendikası Diyarbakır 2 Nolu Şube Eşbaşkanı Hanife Kardaş, erkek egemen zihniyetin saldırılarına karşı alanlara çıkmanın öz savunma olduğuna dikkat çekti. Kadının emek ve kimlik mücadelesinin 1 Mayıs'ta alanlara da yansıyacağını dile getiren Hanife, “Fabrikalarda ilk gözden çıkarılan kadınlar oluyor. Zaten evdeki emeği görünmez kılınan da kadınlardır. Bu ekonomik krizden ise en çok payını alacak olan yine onlardır. Bu anlamda tüm kadınlar kazanımlarını korumak ve arttırmak için alanlarda olmalı” dedi. 
 
‘1 Mayıs’ta önlerde olmaya devam edeceğiz’
 
1 Mayıs’ı çok ciddi sıkıntılarla karşıladıklarını belirten Genel İş Sendikası Yöneticisi Zeynep Demir Akçer de, bu sıkıntıları haykırmak üzere 1 Mayıs alanlarında olacaklarını vurguladı. Kıdem tazminatı ve zorunlu (Bireysel Emeklilik Sistemi) BES uygulamalarıyla emekçilerin en temel haklarının sermayeye peşkeş çekilmek istendiğini vurgulayan Zeynep, tüm bunlara karşı herkesin İstasyon Meydanı’na gelmesini istedi. 
 
Zeynep, “Bizler dayatılan baskılara, mobbinglere, görünmeyen ev içi emeğimize, KHK’lere karşı alanlardan haykırmaya hazırız. Özellikle biz kadınlar olarak toplum içinde emek alanında görünmeyen iş gücüyüz. Kadınlar olarak bu sorunları daha görünür kılmak gerek. Hükümetin zaten dar boğazda olan halkın kıdem tazminatına göz dikmesi ve zorunlu BES dayatmaları iş gücü geniş olan bir ülkede açık sömürüdür. Biz kadınlar mücadelemizi sürdüreceğiz. 1 Mayıs’ta önlerde olmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı. 
 
‘Çünkü bıçak kemikte’
 
Eğitim Sen 1 Nolu Kadın Sekreteri Zeynep Akat ise, ekonomik krizle birlikte gittikçe daha da zorlaşan çalışma ve yaşam koşullarının 1 Mayıs alanlarında kendisini göstereceğini ifade ederek, taleplerini şöyle dile getirdi: “Sokaklarda, meydanlarda, grevlerde ve hatta seçim sandıklarında bile hakkımızı savunmanın, tepki göstermenin ‘suç’ ilan edildiği bu düzene karşı, demokrasi için, seçme-seçilme, örgütlenme ve grev hakkımız için çalışırken ölmemek için, açlık ve yoksulluk sınırının altında ücretlere, taşeron köleliğine, güvencesizliğe mahkum olmamak için, yıllardır sırtımızdan elde ettikleri nimetleri kimseyle paylaşmayanlara karşı, ‘hep bana’ diyenlere karşı, işimize, aşımıza, haklarımıza el uzatanlara karşı, zam, zulüm, işsizlik son bulsun diye, cezaevlerini muhaliflerle dolduranlara karşı, kendi kurallarına bile uymayan bir rejime karşı hak-hukuk-adalet için Kadınlar 1 Mayıs meydanlarında buluşacak. Çünkü biz kadınlar bu ülkenin tüm değerlerini ve güzelliklerini yaratanlarız. Çünkü bizler yaşamı var edenleriz. Çünkü bizler bugün baskıcı ve akıldışı bir rejimin harap ettiği demokrasiyi yeniden kuracak olanlarız. Biz kadınlar, sesimizle yaşama ses olanlarız. Çünkü bıçak kemikte.”