‘Tutsaklar ölüm orucuna girerek sessizliğe tepki gösteriyor’

  • 09:12 30 Nisan 2019
  • Güncel
İZMİR - 15 tutsağın “ölüm orucu”na başlamasının dışarıdakilerin sessizliğinin bir sonucu olduğunu belirten tutsak yakını Türkan Yıldırım, “Kimi duymuyor, kimi görmüyor. Biz neyi bekliyoruz? Cenazeler çıksın diye mi bekliyoruz. Evin içinde oturup ‘benim içim yanıyor’ demek olmaz” dedi.
 
PKK Lideri Abdullah Öcalan'a yönelik tecridin kaldırılması talebiyle cezaevlerinde 7 bini aşkın tutsak açlık grevi eylemini sürdürürken, Van, Diyarbakır, Bakırköy ve Gebze cezaevlerinde tutulan 15 tutsak, yetkililerin duyarsızlığı ve gerekli adımların atılmaması nedeniyle eylemlerini “ölüm orucu”na dönüştürdü. Ailesinden 3 kişi cezaevinde olan Türkan Yıldırım’ın kardeşi Abdulbahri Yıldırım da, Şakran T-2 Cezaevi’nde 1 Mart’tan bu yana açlık grevi eyleminde. 
 
Türkan, 15 tutsağın açlık grevini “ölüm orucu”na çevirmesinin kamuoyunun ve ailelerin sessizliğine bir tepki olduğunu dile getirdi. 
 
‘Onların ölmemesi için sokaklara çıkmamız gerekiyor’
 
Türkan, “Herkesin bir yaşam zinciri oluşturması gerekiyor. Herkesi duyarlı olmaya çağırıyoruz. Başka birilerinden çare beklemesinler. Bizim ne gündüzümüz ne gecemiz kalmış. Sokaklara çıkacağız, ölümse biz öleceğiz. Onlar zaten yıllarca zindan yatmış bu halka kendini feda etmiş. Benim tepkim insanlara, kurumlara, uluslararası hak örgütlerine, CPT’yedir. CPT’nin bu kadar kör sağır olmasını kınıyorum. Bu ülkede Adalet Bakanlığı var ama sadece adı var. Yeter 8 kişi tecridi kırmak için hayatına son verdi zaten” dedi.
 
‘Tutsaklarda çoktan tahribatlar başladı’
 
Herkesin alanlara çıkması gerektiğini yineleyen Türkan, açlık grevindeki binlerce tutsakta çoktan tahribatların başladığını vurguladı. “Kimi duymuyor, kimi görmüyor. Biz neyi bekliyoruz? Cenazeler çıksın diye mi bekliyoruz” şeklinde tepkisini dile getiren Türkan, şunları ekledi: “Tutsaklar kendileri için ağlanmasını istemiyor. Evin içinde oturup ‘benim içim yanıyor’ demek olmaz. Alanlarda onların sesi olmamız gerekiyor. Devlet bir şey yapmıyorsa aileler yapsın. Saldırıdan korkmayalım. Bizim çocuklarımız onların elinde daha neyin korkusunu yaşıyoruz? Kardeşlerimizin çocuklarımızın sesi olun bu ülkede artık barış gelsin. Adalet olsun.”