Batman’daki cinsel istismar davasında hukuksuzluğa doğru!

  • 11:34 30 Nisan 2019
  • Hukuk
Şehriban Aslan
 
BATMAN - Batman’da 14 yaşındaki G.’nin sistematik cinsel istismara maruz bırakılmasıyla ilgili davada, daha önce mahkeme tarafından tahliye edilen tüm sanıklar hakkındaki adli kontrol şartı da kaldırıldı.
 
Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kapatılan Gazete Şujin’in Batman’da açığa çıkardığı 14 yaşındaki G.’nin sistematik cinsel istismara maruz kaldığı davada tahliye edilen sanıklar hakkında alınan adli kontrol şartı da kaldırıldı. Batman 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın 6’ncı duruşması Ocak ayında görüldü. Duruşmaya, tutuksuz yargılanan sanıklar Yıldız Ç., Eflatun E., Heves T., Mehmet Şakir A., Kadri T. ile avukatları, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü Vekili Sevim Kaymış, Batman Barosu Kadın Hakları Komisyonu Vekili avukatlar Rümeysa Deniz Kaya, Renas Gök ve katılan sanıkların vekili Avukat Osman Sönmez katıldı. 
 
Sanık Yıldız Ç.’nin müdafi avukatı Vedat Mutlu Özevin mazeret dilekçesi sunarken, celse arası Avukat Osman Sönmez katılanlar vekili olarak vekâletnamesini sundu.
 
Duruşmada eksik hususlar belirtildi
 
Kimlik tespitinin ardından başlayan duruşmada, Diyarbakır Emniyet Genel Müdürlüğü’ne yazılan müzekkereye cevap verildiği ancak teknik çalışmaların henüz yapılmadığı, yapılacak araştırmanın akabinde gönderileceği aktarıldı. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanlığı’na (BTK) yazılan müzekkereye cevap verildiği, sanık Eflatun E.’nin müdafi avukatı Kemal Ertuğrul’un mazeret dilekçesi sunduğu kaydedildi. İddia makamı, Ayetullah Ö.’nün adresinin tespitine yönelik olarak Ahmet C. için yazılan müzekkereye de cevap verildiğini aktardı. Gelen belgelerin iddia makamı tarafından tek tek okunup dosyaya eklendiği belirtildi.
 
Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü vekili Sevim Kaymış, Avukat Rümeysa Deniz ve Renas Gök ile sanıkların vekili Osman Sönmez, eksik hususların giderilmesini istedi. İddia makamı ise, gelen belgelere ve alınan beyanlara bir diyeceklerinin olmadığını, eksik hususların giderilmesini ve mazeretlerin kabul edilmesini talep etti.
 
Adli kontrollerin kaldırılması talebi
 
Sanık avukatları, önceki savunmalarını tekrar ettiklerini, eksik hususların giderilmesini, müvekkillerinin duruşmalardan vareste tutulması, adli kontrol amaçlı atılan imzaların kaldırılması ve yurt dışı yasağının kaldırılması talebinde bulundu. 
 
Sanıkların duruşmaları düzenli takibine ödül!
 
Mahkeme heyeti ise, sanık Kadri T.’nin duruşmalardan vareste tutulma talebinin reddine karar vererek, sanık Yıldız Ç., Eflatun E. ve Heves T.’nin adli kontrol kararını ise kaldırdı. Bu karar ise, “Sanıkların duruşmaları takip etmiş olması nazara alınarak kabulüne karar verildi” olarak açıkladı. 
 
Ayrıca, Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü’ne yeniden müzekkere yazılarak söz konusu dijital incelemenin acil bir şekilde yapılarak mahkemeye gönderilmesi istendi. İstanbul Kartal ilçe Emniyet Müdürlüğü’ne müzekkere yazılarak Ahmet C.’ye ulaşıp Ayetullah Ö. isimli şahsın açık kimlik ve adres bilgilerinin sorulmak sureti ile tespitinin istenmesi kararını veren mahkeme, son olarak BTK tarafından gönderilen HTS kayıtlarının kapsamı nazara alınarak celse arasında incelenmek sureti ile bilirkişiye verilip verilmeyeceğinin değerlendirilmesi kararını vererek duruşmayı Mayıs ayına erteledi.
 
Tüm sanıkların tahliye edildiği davada birde duruşmalara katılmaları baz alınarak adli kontrol şartları da kaldırıldı.
 
Davanın geçmişi
 
Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kapatılan Gazete Şûjin muhabirleri Şilan Özhan ve Şehriban Aslan’ın yaptığı haberle Batman’da 14 yaşındaki G.’ nin, yanında çalıştığı Yıldız Ç. tarafından sistematik olarak cinsel istismara maruz bırakıldığı ortaya çıkmıştı. 15 Nisan 2017 tarihinde Batman Cumhuriyet Başsavcılığı’na intikal eden istismarda, çocuğun ifadesinin ardından başlatılan soruşturma kapsamında dosyaya gizlilik kararı getirilmişti. Ardından çocuğun beyanının yanı sıra tanık beyanları, telefon incelemeleri ve HTS kayıtlarına göre kimliği ve suçu tespit edilen Yıldız Ç. (45), Eflatun E. (53), Mehmet Şakir A. (56), Heves T. (49) ve K.T. (50) isimli 5 şahıs, Batman 2’nci Sulh Ceza Hakimliğince 17 Nisan 2017 tarihinde tutuklanmıştı. 
 
 5 kişinin “Çocuğun nitelikli cinsel istismarı ve fuhşa zorlanması” suçundan yargılandığı davada, K.T. soruşturma aşamasında, Heves T. ve Mehmet Şakir A. 20 Kasım 2017 tarihindeki ilk duruşmada, Yıldız Ç. ve Eflatun E. ise 
 
14 Ocak 2018 tarihinde görülen ikinci duruşmada tahliye edilerek, tüm sanıklar tahliye edilmiş oldu.