Tutsak ailelerinden seferberlik çağrısı

  • 14:47 30 Nisan 2019
  • Güncel
DİYARBAKIR - Cezaevlerinde başlatılan ölüm orucu eylemi üzerine bir araya gelen tutsak aileleri, toplantı düzenledi. Toplantının sonuç bildirgesinde demokratik kamuoyuna seferberlik çağrısında bulunan aileler, “Tüm siyasi partiler, demokratik kitle örgütleri, vicdan sahibi tüm kesimler, Kürt ve Türkiye halklarını AKP-MHP faşist iktidarının zulmüne karşı seferberlik ruhuyla mücadeleye davet ediyoruz” dedi.
 
Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı Leyla Güven öncülüğünde PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması talebiyle başlatılan açlık grevi eylemleri, bugün itibariyle ölüm orucu eylemine evirildi. Cezaevlerinde açlık grevinde olan tutsakların aileleri, ölüm orucu eyleminin başlatılması üzerine Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır il binasında bir araya geldi. Aileler, kritik aşamayı geçen açlık grevi eylemleri ve ölüm orucu eylemini değerlendirdi.
 
Seferberlik çağrısı
 
Aileler, yürütülen tartışmalar ardından toplantıda yapılan değerlendirmelere ilişkin yazılı sonuç bildirgesi açıkladı. Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin sonlandırılması amacıyla başlatılan açlık grevi eylemleri ve ölüm orucunun taleplerinin karşılanması için “Seferberlik” kararının alındığı toplantının sonuç bildirgesi şöyle: “Tutuklu aileler olarak çocuklarımızın talebi talebimizdir. Direniş amacına ulaşana kadar süreceğini, bu konuda çocuklarımız kadar kararlı bir şekilde kazanacağımıza inanıyoruz. Aileler ve anneler olarak; Kürt, Türk, Laz, Çerkez, Arap ve ülkede yaşayan bütün halkları, bütün demokrasi kurum ve kuruluşları, tüm vicdanları, tüm siyasi parti ve sivil toplum örgütleri, demokrat, aydın ve yazarları seferberliğe davet ediyoruz.
 
‘Direnişi kesintisiz sürdüreceğiz’
 
Zaman söz söyleme zamanı değil, alanlara akma zamanıdır. Gün açlık grevi eylemlerine ve ölüm orucu eyleminde olan direnişçilere taleplerinin karşılanması için alanlarda haykırma günüdür. Tek gündemimiz; sonuç alıncaya kadar direnişi kesintisiz sürdürmektir.
 
‘Vicdani ve ahlaki seferberlik’
 
Bu temelde; seferberlik çağrısı yapıyoruz. Tüm siyasi partiler, demokratik kitle örgütleri, vicdan sahibi tüm kesimler, Kürt ve Türkiye halklarını seferberliğe davet ediyoruz. Vicdani seferberlik, ahlaki seferberlik çağrısında bulunuyoruz. AKP-MHP faşist iktidarının zulmüne karşı seferberlik ruhuyla mücadele davet ediyoruz. Çocuklarımızla direniyoruz; bu direniş hepimizin direnişidir, tüm demokratik kamuoyunu bu direniş ruhuyla ahlaki ve vicdani sorumluluklarına sahip çıkmaya çağırıyoruz. Bugünden itibaren kesintisiz bir tarzda yaşamın her alanında direnişi büyüteceğiz. Zalimler kaybedecek, direniş kazanacak, özgürlük kazanacak.”
 
Tutsak aileleri, ayrıca yürütülen tartışmalar sonucunda alınan kararlara ilişkin daha sonra planlamalarını kamuoyu ile paylaşacak.