Gebze'deki aileler kararlı: Ölümün yolunu kapatın

  • 16:52 30 Nisan 2019
  • Güncel
KOCAELİ - Açlık grevinde olan çocuklarının eylemine ses vermek isteyen aileler, bir kez daha Gebze'deydi. Polisler tarafından engellenen aileler, "CPT'ye sesleniyoruz; ölümün yolunu kapatın. Annelerin sesini duyun. Yarın geç olacak" çağrısında bulundu.  
 
PKK Lideri Abdullah Öcalan'a yönelik tecridin kaldırılması talebiyle açlık grevinde olan çocuklarının eylemine ses vermek isteyen ailelerin 9 Nisan'da Gebze M Tipi Kapalı Cezaevi önünde başlattıkları oturma eylemi 22'nci gününde devam etti. Ailelerin yapmak istediği eyleme, Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Dilşat Cambaz da destek verdi. Cezaevi önüne gitmek isteyen ailelerin önü polis tarafından bir kez daha engellendi. Onlarca çevik kuvvet polisi aileleri çembere alarak cezaevi önünden uzaklaştırdı. Polis bu sırada gazetecilerin çekim yapmasını da engelledi.
 
'Annelerin sesine ses verilsin'
 
Cezaevi önünden ayrılan aileler, HDP Gebze İlçe Örgütü'ne gelerek açıklama yaptı. Burada konuşan HDP Milletvekili Dilşat Cambaz eylemin engellenmesini kınadı. Bugünden itibaren 15 tutsağın ölüm orucuna başladığını hatırlatan Dilşat, "İmralı'daki tecrit ile kendi hakkını, hukukunu tanımayan bir Türkiye Cumhuriyet Devleti ile karşı karşıyayız. Bugün çözümün nasıl olacağı çok net. İmralı'ya Öcalan'ın ailesi ve avukatlarının gitmesidir. Sorunun çözümü çok netken ama bu gün AKP iktidarı, AKP-MHP İttifakı bu soruna el atmıyor. Bugün maalesef birçok arkadaşımız bedenlerini gün be gün ölüme yatırmış bulunuyorlar. Bu süreç sadece anaların ve cezaevindeki arkadaşlarımızın sırtına yüklenilemez. Su süreç sadece HDP'nin de üzerine yüklenilemez. Bu sorun tüm haklarımızın sorunu. Hep birlikte çözüm bulacağız. Başta Kürt halkı olmak üzere cezaevlerinin talebi bizim de talebimizdir.  Annelerin sesine ses verilsin ki çok geç olmadan çözüm bulunsun" dedi.
 
'Bize kim hesap verecek'
 
Ardından tutsak aileleri adına Sultan Bozkurt konuştu. Eylemlerinin sürekli engellenmek istendiğini belirten Sultan, eylem kararlılıklarını yineledi. Çocuklarının talebinin kendi talebi olduğunun altını çizen Sultan, şöyle konuştu: "Söyledikleri her söz bizimde sözümüzdür. Eğer Sayın Öcalan için ses çıkmasa İmralı'da diyalog yolu açılmazsa çocuklarımız ölecek. İki çocuğumuz Gebze'de ölüm orucuna başladı. Bu gün görüşe gittik. Arkadaşlarının başlattıkları ölüm orucundan dolayı hepsinin morali kötüydü. Biz annelerde çok üzgündük. Şimdiye kadar bir saat diyorlardı ama artık bir dakika dahi geç kalınamaz. Ölümlerin yaşanmaması için, cezaevlerinden cenazeler çıkmasın diye bir dakika dahi geçtir. Ben adalet istiyorum, adalet adalet."
 
"Adalet nedir?" diye soran Sultan, Adalet Bakanlığı ve Cumhurbaşkanlığına seslendi: İmralı yolu açılsın. Öcalan'dan ses çıksın. Yoksa çocuklarımız ölecek. Artık ölüm orucuna başladılar. Bunun lamı cimisi yok. Kimse demesin açlık grevindeler şimdiye kadar yemek yiyorlardı. Çocuklarımız ölüm sınıra gelmiş. Çözüm olmazsa bütün çocuklarımız başlar. Peki bu ölümlerin hesabını kim verecek. Bize kim hesap verecek."
 
'Ölümün yolunu kapatsınlar'
 
Kamuoyuna da seslenen Sultan, "Bütün Kürt halkına sesleniyorum. Ölümün yolunu kapatsınlar. Korkunun ecele faydası yok. Nereye kadar korku olacak. Çocuklarımızın oradan cenazesi çıkmaması gerekiyor. Herkese sesleniyoruz. Hukukçulara, yurtseverlere, insan hakları savunucularına demokratlara, yazarlara, sınır tanımayan doktorlara, avukatlara, gazetecilere sesleniyoruz. Öncelikle CPT'ye sesleniyoruz ölümün yolunu kapatın. Annelerin sesini duyun. Yarın geç olacak. Gerçekten geç olacak. Yarın çocuklarımız öldüğünde kimse bize hesap veremeyecek. Biz hesap soracağız. Hepsinin yakasına yapışacağız. Yarın 1 Mayıs, genç yaşlı çocuk herkes beyaz tülbentini alsın açlık grevinde olanlar için alana gelsin. Ses çıkarsın" diye belirtti.