Jiyan Semt Pazarı belgeselinin galası yapıldı

  • 20:28 30 Nisan 2019
  • Kültür Sanat
DİYARBAKIR - Türkiye’nin ilk kadın semt pazarı olma özelliğine sahip Jiyan Semt Pazarı'nı konu edinen “Terazi” isimli belgeselin galası yapıldı. 
 
Diyarbakır'ın Bağlar ilçesinde 2013 yılında kurulan Jiyan Semt Pazarı, Türkiye’nin ilk kadın semt pazarının hikayesi çekilen belgeselin galası Diyarbakır'da düzenlendi. Cosmos Medya’nın ödüllü iki genç yönetmeni Ramazan Akkuş ve Mehmet İsmail Çeçen yaptığı “Terazi” adlı filmin galası bir AVM'nin sinema salonunda yapıldı. Diyarbakır İş Kadınları Derneği (DİKAD) tarafından beyaz perdeye taşınan belgeselde, kadın pazarcıların mücadelesi anlatılıyor. 
 
Galaya yapımcı Zeynep Atakan, görüntü yönetmeni Gökhan Tiryaki, şair Yılmaz Odabaşı, program koordinatörü Cansel Poyraz, Sunucu Begüm Bağca gibi isimlerin yanı sıra Bağlar Belediye Eşbaşkanı Zübeyde Zümrüt, semt pazarında çalışan kadınlar ve sivil toplum örgütü temsilcileri katıldı. 
 
250 kadınla kuruldu
 
Galanın açılış konuşmasını yapan DİKAD Başkanı Reyhan Aktar, belgesel ile Jiyan Semt Pazarında yaşananları perdeye taşıdıklarını belirtti. Reyhan, şiddete maruz bırakılan ve maddi durumu kötü olan kadınları istihdam etmek için dönemin Bağlar Belediyesi tarafından 250 kadınla kurulduğunu hatırlatarak, pazarın, şiddet mağduru, boşanmış, ayrıldığı için ailesi tarafından reddedilen, çalıştığı için işten çıkarılan, eşi çalışamayan, onlarca kadının yer aldığı bir pazar olduğunu söyledi. Reyhan, belgeselde pazarcı kadınların yaşadıkları zorluklar ve ayakta kalma mücadelesinin anlatıldığını belirtti. 
 
Film gösteriminin ardından film yapımında emeği geçenlere teşekkür plaket verildi. 
 
'Türkiye'de kadın şiddeti devam ediyor'
 
Teşekkür plaketi verilen Bağlar Belediyesi Eşbaşkanı Zübeyde Zümrüt, konuşmasına emeği geçenlere teşekkür ederek başladı. Projenin başlama amacının toplumsal şiddete maruz kalan kadınların gerek istihdam gerek ise kendi ayakları üzerinde durmasını sağlamak olduğunu belirten Zübeyde, projeyi hayata geçirirken şiddete maruz kaldıklarını ifade etti. Zübeyde, “Bu projeyi hayata geçirirken çoğu kez şiddete maruz kaldık. Ben o dönem DBP İl Eş başkanıydım. Erkeklerin partiye gelip siz kadınlar bu kente ne yapmaya çalışıyorsunuz? Biz şunu söyledik kendilerine: Biz yola çıkarken yaşam ve kadının kendi ayaklarının üstünde durması için yola çıktık. Ne yazı ki, Türkiye’de ve bölgede bir bütün olarak kadına yönelik şiddet hala devam etmektedir. Kendi ekmeğinin yaşam mücadelesini veren ve erkeğe muhtaç olmadan her gün şiddete maruz kalıyorlar. Biz şiddete karşı her zaman dik duracağız.  Elbette ki gasp edilen kadının emeği üzerinde kendi yaşamını sürdürmek isteyenlerin her zaman karşısında bunun mücadelesini daha güçlü vereceğiz” dedi.
 
'Belediyemiz de erkek gaspına maruz kaldı'
 
Bağlar Belediyesinin Kanun Hükmünde Kararname (KHK) bahanesi ile gasp edildiğini belirten Zübeyde, son olarak ise  “Bugün Bağlar Belediyesi de bu gaspın biridir. Bir erkeğin gelip bu halkın bu kadınların yüzde 50 toplumu temsil eden kadın iradesini gasp etmeye çalıştılar. Kadını hakkını gasp etmek isteyenlerin karşısında duracağız. Bunun mücadelesini daha da örgütlü ve güçlü sürdürmenin mücadelesini vereceğiz”  ifadelerini kullandı.
 
Diyarbakır’da yapılan belgeselin ikinci gösterimi 20 Haziran’da İstanbul’da, Eylül ayından itibaren de İzmir, Ankara, Adana ile birçok ilde yapılacak.