SİT alanında kazı bitti: Dilekçe veren köylülere askerlerden tehdit

  • 09:03 1 Mayıs 2019
  • Ekoloji
ŞIRNAK - Silopi’de 2’nci derece SİT alanında askeri mevzi için yapılan kazı çalışması sona erdi. Asurlulardan kalma Yankale Höyüğü’nün kepçelerle kazılmasına tepki gösteren köylülerin, askerler tarafından tehdit edildiği iddia edildi.
 
Şırnak’ın Silopi ilçesine bağlı Bostancı (Rihaniyê) köyünün Yankale (Basorîn) mezrasında bulunan ve 2014 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı Diyarbakır Kültür Varlıklarını Koruma Müdürlüğü tarafından 2’nci derece SİT alanı olarak kabul edilen höyükler, en son askerler tarafından “güvenlik” gerekçesiyle kazılıyordu. Sınıra yakın bir alanda bulunan höyüklerin yakınında ise bir mevzi olmasına rağmen yeni bir güvenlik noktası için yapılan kazının köylülerin tepki ve dilekçesine rağmen bittiği, tarihi alanın askeri alan için kapatıldığı öğrenildi.
 
Höyük etrafı mevziiyle kapatıldı
 
Yapılan kazıya ilişkin görüştüğümüz Diyarbakır SİT Alanı Koruma Müdürlüğü’ndeki arkeologlar, “Arkeolojik 2. derece sit alanında kazı yapılamaz. Müze, belediye ya da kaymakamlığa başvurun. Kepçeyle hiçbir şekilde kazılamaz. Belediye ya da KUDEP’e başvuruda bulunmanız gerek. İkinci derece sit alanı ama birinci derecenin hükümlerini taşıyor. Üçüncü derece olsa da aynı hükümleri taşıyor” ifadelerini kullanmıştı. Bütün itiraz ve koruma müdürlüğünün kararına rağmen bitirilen kazının ardından höyüklerin olduğu alan güvenlik alanı haline getirildi. 
 
Askerler dilekçe veren köylüleri tehdit etti
 
Karar sonrası bir araya gelen yurttaşlar, Kaymakamlığa giderek kazının durdurulması için dilekçe verdi. Ancak köylülerin verdiği dilekçeye bir yanıt gelmeden kazı çalışması bitirildi. Duruma tepki gösteren bölge halkı, kamuoyuna duyarlılık çağrısında bulundu. Yanı sıra dilekçe verildiğini öğrenen askerlerin, köy muhtarı ve yurttaşları “Neden dilekçe verdiniz? Size kim böyle bir şey dedi. Bir daha yapın da görelim” diyerek tehdit ettiği iddia edildi.
 
Duruma ilişkin HDP Şırnak Milletvekilli Hasan Özgüneş, Meclis’e soru önergesi vermişti.
 
 Höyüğün tarihi geçmişi şöyle:
 
“Höyüğün tarihi geçmişi Asurlular dönemine uzanıyor. Yankale mezrasında bulunan tepeler insan gücü ile yığma bir şekilde yapılırken, tepeler incelendiğinde bu rivayetin doğruluğu anlaşılıyor. Bu tepeler Asurlular döneminde birer haber alma-verme aracı olarak kullanıldığı biliniyor. Asurlulardan sonra bölgenin hâkimiyeti tamamen Sasaniler’in eline geçiyor. M.S. 960-1040 yılları arasında Büveyoğulları, bu bölgeyi ele geçirir. Büveyoğulları’na ait bir camii ve medrese kalıntıları hala Birlik Köyü sınırları içerisinde mevcut. Büveyoğulları’ndan sonra hakimiyet, Cizre Emirlikleri’nin eline geçer. Cizre Emirlikleri kendi aralarında 3 kola ayrılır. 1-Cizre, 2-Finik, 3-Gurkil. Cizre Beyi olan Hacı Bedran, ilçenin hakimiyetini ele geçirir. Hacı Bedran Beyin ölümünden sonra şimdiki Silopi Ovası’nın idare ve yönetiminin oğlu Süleyman’a geçtiği söylenmekte…”