Açlık grevindeki tutsaklara baskı arttı: Şeker ve limon verilmiyor

  • 09:04 1 Mayıs 2019
  • Güncel
BAYBURT - Bayburt M Tipi Cezaevi’nde açlık grevinde olan tutsaklara şeker, su, limon verilmediği ve rutin kontrollerinin yapılmadığı öğrenildi. 
 
PKK Lideri Abdullah Öcalan’a yönelik tecridin kaldırılması talebiyle bölge ve Türkiye cezaevlerinde 7 bini aşkın tutsağın başlattığı açlık grevi eylemi devam ederken, 30 Nisan itibariyle 15 tutsak ölüm orucuna başladı. Açlık grevleri kapsamında 6 Ocak’tan bu yana 6, 1 Mart’tan bu yana da 40’a yakın tutsağın eylemde olduğu Bayburt M Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutsaklara cezaevi yönetimi tarafından şeker, tuz ve limon verilmediği, eylemcilerin rutin kontrollerinin yapılmadığı öğrenildi. 
 
‘Tutsaklara selam vermek yasak’
 
Son dönemlerde baskı ve hak ihlalleriyle sık sık gündeme gelen cezaevinde, açlık grevi eylemine giren tutsaklar hücrelere konulmuş ve görüş cezası verilmişti. Görüşe giden ailelerin verdiği bilgiye göre, 1 Mart’tan bu yana grevde olan 40’a yakın tutsağa tuz, limon ve şeker verilmezken, eylemlerinde 100 günü aşan 6 tutsağın ise doktor kontrolleri yapılmıyor. Ailelerin verdiği diğer bilgiler ise şu şekilde: “Açık görüşte her masa etrafında onlarca gardiyan bulunuyor. Bir masadan diğerine bırak konuşmayı bakmak bile yasak. Görüşüne gittiğimiz tutsak dışında diğer tutsaklara selam dahi veremiyoruz. Selam verildiğinde de bize ‘yasak önünüze bakın’ diyorlar. Tutsakların kontrolleri yapılmıyor. Grevdeki tutsaklara şeker, tuz ve limon gibi temel ihtiyaçlar da verilmiyor.”
 
Arin Mirkan 23 Nisan’da ‘çocuk’ sayıldı
 
Yine aynı cezaevinde annesi Vesile Yüksel ile bulunan Arin Mirkan’ın (5) 23 Nisan gününde gardiyanlar tarafından dışarı çıkarılmak istenmesi üzerine annesinin “Siz burada ona mahkûm gibi davranıyorsunuz. Bir de dışarı çıkarıp gezdirmek mi istiyorsunuz?” diyerek duruma tepki gösterdiği öğrenildi.