‘Kadınlar dünyayı değiştirecek güce sahip’

  • 09:05 1 Mayıs 2019
  • Emek/Ekonomi
İZMİR - KESK Kadın Yürütme Kurulu’ndan Buse Engin, kadınların dünyayı değiştirerek güce sahip olduğunu belirterek, 1 Mayıs alanlarına çağrı yaptı. 
 
Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Kadın Yürütme Kurulu’ndan Buse Engin, KESK içinde yükselen kadın mücadelesinin sendikal mücadelenin de güçlenmesi anlamına geldiğini ifade etti. Sendikalarda eşbaşkanlık sisteminin önemine de dikkat çeken Buse, kadının erkek egemen dünyayı değiştirecek özgüveninin örgütlenmeyle artacağını vurguladı. 
 
KESK’te kadın oranı yüzde 40
 
Şubelerde kadın sekreterlikleri oluşturan ve eşbaşkanlık sisteminin devam ettiği KESK’in iyi bir kadın örgütü olma yolunda ilerlediğini belirten Buse, KESK’te kadın oranının yüzde 40 olduğunu ancak Tarım-Orkam Sen gibi erkek ağırlıklı sendikalarda kadın katılımının çok az olduğunu söyledi. Tüm-Bel Sen olarak son genel kurulda yüzde 50 kotası getirildiğini aktaran Buse, “Kadın temsiliyetinin esası kadın örgütlenmesinden geçiyor. Kadınların örgütlenme sürecinde yaşadığı sıkıntıların nedeni biraz de kadınların kendilerinin bir şeyleri değiştirebileceğine dair umutlarının ellerinden alınmış olması. Kadınlar seslerini çıkaramıyorlar. Eğitim iş koluna bakınca bir okul müdürünün veya yardımcısının kadın olması şaşkınlıkla karşılanıyor. Erkekler bunu kabul etmeli ve kadınlar seslerini biraz da yüksek çıkarmalı. Bunu gerçekleştirebilmek için de birbirimize temas etmemiz gerekiyor” diye konuştu. 
 
‘Kadınlar erkeklerin verdiği işlere razı olmamalı’
 
Kadınlar için de toplumsal mücadelenin karşılığı olmayacağı görüşünün bir hayli yaygın olduğunu belirten Buse, “Eşleri veya toplum tarafından ya tali ya da erkekler tarafından verilen işlere razı oluyorlar. Özgüvenlerini kaybetmiş oluyorlar dolayısıyla. Toplumsal bir eşitlik yakalansa bile kadınların üzerine düşen her görevi erkeklerden çok daha iyi yapabileceğine inanıyorum. Eşbaşkanlık daha faydalı olacaktır. Kadınların daha fazla söz söyleyebildiği, önündeki duvarların daha az olduğu, daha iyi bir sistem olduğunu, tüm sendikalarda olması gerektiğini düşünüyorum” dedi.
 
‘Birbirimize ses olalım destek olalım’
 
Evdeki en ufak problemde ve yaşanan krizden ilk olarak kadınların etkileneceğini vurgulayan Buse, şöyle dedi: “Ev içi durumlarda ekonomik sorumluluk kadına veriliyor. Pazar alışverişi gibi. Erkek ‘ben parayı kazanırım gerisini sen düşün’ diyor. İşyerlerinde ilk gözden çıkarılanlar kadınlar oluyor. En ufak problemde kadına soruluyor. Kadınların 1 Mayıs’ta alanlara çıkması bizim için çok önemli. Gelin birbirimize ses olalım destek olalım” dedi.