Tutsak yakınları: Aileler çözüm için birlikte hareket etmeli

  • 09:07 1 Mayıs 2019
  • Güncel
ŞIRNAK - İmralı tecridine karşı tutsakların sürdürdüğü açlık grevi eylemlerinin çözümü için bir an önce adım atılması gerektiğini belirten tutsak yakınları, “Bu nereye kadar devam edecek? Çözüm için ne gerekiyorsa yapılmalı ve aileler olarak birlikte hareket etmeliyiz” dedi.
 
PKK Lideri Abdullah Öcalan’a yönelik tecridin kaldırılması talebiyle bölge ve Türkiye cezaevlerinde başlatılan süresiz-dönüşümsüz açlık grevleri, 1 Mart’tan bu yana 7 bini aşkın tutsağın katılımıyla devam ediyor. Diyarbakır, Van, Gebze ve Bakırköy cezaevlerinde 15 tutsak ise, dün itibariyle ölüm orucuna başladı.  Yaşanan sessizliğin bir an önce sonlandırılmasını isteyen tutsak yakınları, birlikte hareket etmeye çağırdı.
 
Şırnak’ın İdil ilçesinde ikamet eden Saliha Yumuk, eşi Maruf Yumuk’un 1 Mart’tan bu yana açlık grevinde olduğunu belirterek, “Eşimin 36 yıl hapis cezası var ve 20 yıldır cezaevinde. İzmir-Aliağa Cezaevi’nde tutuluyor. 1 Mart’tan bu yana açlık grevinde, en son aradığında telefonla bile konuşamadı. Ayakta durmakta zorlanıyor. Son aramasında sadece halimizi hatırımızı sorup telefonu kapattı. Sadece o değil yanında bulunan arkadaşlarının da durumu iyi değil. Hepsi de ayakta durmakta zorlanıyor ve sürekli bilinç kaybı yaşıyorlar” dedi.
 
‘Çözüm için ne gerekiyorsa yapılmalı’
 
Yaşanan durumun düzelmesi için tutsakların taleplerinin bir an önce kabul edilmesi gerektiğini ifade eden Saliha, “Biz aileler cezaevlerinden bir cenazenin daha çıkmasını istemiyoruz. Sağlık durumları her geçen gün daha da kötüye gidiyor. Bunlara dur demek de bizim elimizde. Aileler ve halk olarak bu gidişata dur dememiz gerekiyor. Bu sessizlik bu durum ne zamana kadar devam edecek? İnsanlar sessiz kalmasın artık. Her yerden sessimizi çıkaralım. Benim eşim ayakta duramıyor diğer tutsaklar kan kusuyor. Bir an önce çözüm için adım atılması gerekiyor. Biz barış ve huzur istiyoruz. Bu yapılanlardan herkes bıktı artık” ifadelerini kullandı.
 
‘Tutsakların talepleri bir an önce karşılansın’
 
1 Mart’tan bu yana Osmaniye T Tipi Kapalı Cezaevi’nde açlık grevinde olan eşi Nehfas Sakçak ile ilgili bilgi veren Bahar Sakçak ise, şöyle dedi: “Zaten cezaevinin durumunu herkes biliyor. Üzerlerinde çok fazla baskı var. Grevde olan tutsaklara nasıl bakıldığını bilmiyoruz zaten. Sadece akşamları onlara biraz limon veriliyor o da ne kadar yetebilir ki onlara. Benim çocuklarım sürekli babalarının durumunu soruyor. İki aydır grevdeler ve durumları her geçen gün kötüye gidiyor. Ama biz onların taleplerinin arkasındayız. Onların taleplerinin bir an önce kabul edilmesi ve tecridin kaldırılması gerekiyor. Talepleri karşılansın sağlık durumları da bir an önce eski haline dönsün.”