Muhammed ve Furkan kardeşlerin 8'inci duruşması yarın görülecek

  • 09:36 1 Mayıs 2019
  • Hukuk
ŞIRNAK - Silopi'de 2017 yılında evlerine giren panzerin altında ezilerek yaşamını yitiren Muhammed ve Furkan Yıldırım kardeşlerin ölümüne sebep olan polislerin yargılandığı davanın 8'inci duruşması yarın görülecek. 
 
Şırnak'ın Silopi ilçesinde, 3 Mayıs 2017 tarihinde evlerine giren panzerin altında ezilerek yaşamlarını yitiren Muhammed (7) ve Furkan Yıldırım (6) kardeşlerin yaşamlarını yitirmesine neden olan zırhlı araç sürücüsü polis Ömer Yeğit ve onu görevlendiren amiri Murat Maden hakkında açılan davanın 8'inci duruşması yarın görülecek. Tutuksuz yargılanan 2 polis hakkında "taksirle birden fazla kişinin ölümüne neden olma" suçundan 2 yıldan 15'er yıla kadar hapis cezası isteniyor. Dava dosyası için olay yeri keşif raporundan sonra iş güvenliği ve sağlığı konusunda 3 uzmanın hazırladığı raporda geçtiğimiz günlerde açığa çıktı. 
 
İki raporda da panzer 'asli' kusurlu olarak görüldü! 
 
Geçtiğimiz günlerde çıkan raporda, sanıklar alt düzeyde “tali kusurlu” zırhlı araç ise “asli kusurlu” görüldü. Daha önce de çıkan olay yeri keşfi raporunda aynı şekilde sanıklar değil panzer asli kusurlu olarak gösterilmişti. 8'inci duruşması görülecek olan dava için aile adalet arayışını sürdürüyor. Gerçek sorumluların adalet karşısına çıkarılması gerektiğini ifade eden aile, iki yıldır verilmeyen cezanın bir an önce verilmesi gerektiğini söyledi. 
 
'Yargılama baştan bu yana yüzeysel yapılıyor ' 
 
Sona doğru gelinen duruşma için kısa bir değerlendirmede bulunan davanın avukatı Rojhat Dilsiz, yargılamanın başından beri yüzeysel yapıldığına dikkat çekerek, "Açıkçası benzer dosyalarda olduğu gibi bu dosyada da kimi kamu görevlilerinin yargılanması konusunda ciddi bir direnç olduğunu görüyoruz. 2 çocuğun ölümünden sorumlu kamu görevlilerinin ilk duruşmada serbest bırakılması ve dosyaya dahil edilmesi gereken üst düzey emniyet yetkililerinin sorumlulukları olmasına rağmen henüz dosyaya dahil edilmemesi bizde ciddi bir kaygı yaratıyor. Bu dosyanın da daha önceki benzer dosyalarda olduğu gibi gerçek sorumluların yargı önüne çıkarılmadan geçiştirileceği kaygısı yaratıyor. Raporlar bu dosyada ismi geçen polis memurlarına apar topar asgari halden ceza verip dosyayı kapatmaya dönük raporlar. Dosyada en dikkat çekici şey yukarıda da değindiğim gibi üst düzey görevlilerin dosyaya dahil edilmeden, gerçek sorumluların açığa çıkarılmadan yapılan yüzeysel yargılamadır" dedi.