1 Mayıs alanına akın başladı: Alanda ‘Beyaz Tülbent’ yasağı!

  • 13:21 1 Mayıs 2019
  • Emek/Ekonomi
DİYARBAKIR - KESK öncülüğünde “Bu ülkeye barışı getireceğiz” sloganıyla kutlanacak olan 1 Mayıs İşçi ve Emekçi Bayramı için İstasyon Meydanı’na akın başladı. Beyaz tülbentleriyle alana girmek isteyen kadınlar ve anneler engellenirken, duruma tepki gösteren kadınlar barikatları aşarak alana girdi.
 
Kamu Emekçileri Sendikası Federasyonu (KESK) Diyarbakır Şubeler Platformu ve Emek Demokrasi Platformu öncülüğünde “Bu ülkeye barışı getireceğiz” şiarıyla Diyarbakır İstasyon Meydanı’nda kutlanan 1 Mayıs İşçi ve Emekçi Bayramı’na emekçilerin akını başladı. İstasyon Meydanı’na çıkan tüm yollar polis barikatlarıyla kapatılırken, yoğun polis önleminin alınması dikkatlerden kaçmadı. Kutlamanın yapılacağı alana “Biji Yek’ê Gulanê”, “Barış ve emek için alanlardayız”, “Çocuğun çıkaramadığı ses ol”, “Amed barış en çok sana yakışır”, “Dilimiz onurumuzdur, dilimiz için alanlardayız”, “Haramilerin saltanatına son vereceğiz” ve “Kadın, yaşam, özgürlük” yazılı pankartlar asıldı.  
 
Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), KESK, Türkiye Tabipler Odası (TTB), Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), Kürdistan Komünist Partisi (KKP)  ve Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS),  “Gazetecilik suç değildir”, “Çapemeniya azad bedeng namine” ve “Bu ülkeye barışı getireceğiz” yazılı pankartlarla kortejler oluşturarak alana girdi. Kortejde ayrıca Bağlar Jiyan Semt Pazarı’nda emek veren kadınlar da yer aldı. Kortejde yer alanlar sık sık  “Gün gelecek devran dönecek AKP halka hesap verecek”, “Direne direne kazanacağız”, “Biji Yek Gulan”  ve “Jin jiyan azadi” sloganlarıyla alana girdi.
 
Beyaz Tülbentliler engeli tanımadı
 
Beyaz tülbetleriyle alana girmeye çalışan anneler ve çok sayıda kadına tülbetlerini bırakmadan alana alınmayacağı kaydedildi. Kadınlar tülbentlerine el konulması halinde alana girmeyeceklerinin altını çizdi. Kadınlar ve anneler barikatlar ardından engellemeyi protesto etmek amacıyla oturma eylemi gerçekleştirdi. 
 
Yapılan oturma eyleminin ardından engeli aşan ‘Beyaz Tülbentliler’ alana “Biji berxwedana zindanan”, “Biji berxwedana Leyla Güven”, “Faşist AKP hesap verecek” ve “ Direne direne kazanacağız sloganlarıyla girdi.