İstanbul’da 1 Mayıs mitingi başladı

  • 14:18 1 Mayıs 2019
  • Emek/Ekonomi
İSTANBUL - Bakırköy'de düzenlenen 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü kutlaması yüzbinlerce kişinin katılımı ile başladı. İmralı tecridinin kaldırılması için açlık grevlerine giren 7 bin tutsak için 7 bin beyaz tülbent takıldı.
 
İstanbul’da bu yıl Bakırköy Pazar Alanı’nda gerçekleştirilecek olan 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü kutlaması, yüzbinlerce kişinin katılımı ile başladı.  “İş-Adalet-Özgürlük için 1 Mayıs’a!” gerçekleştiren miting için 3 koldan yürüyüşlere başlayan gruplar, büyük bir coşkuyla alana girdi. 
 
Yüzbinlerce kişi katıldı
 
Aralarından Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu’nun (DİSK) bulunduğu çok sayıda sendika ve sivil toplum kuruluşları (STK) iki yürüyüş koluyla alana giriş yaptı. “İnsanca yaşayabileceğimiz bir memleket istiyoruz”, “Halk açlığa ve yoksulluğa karşı” ve  ”Simit çay kırığı değil dünyayı istiyoruz” pankartlarının taşındığı yürüyüş kollarında, “Krizin faturasını ödemeyeceğiz”, “Çocuk istismarını yaratan düzene sesiz kalma” dövizleri taşındı. “Her gün 1 Mayıs her gün kavga” ve “Kurtuluş yok tek başına ya hep beraber ya hiçbirimiz” sloganlarının atıldığı yürüyüşe, DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu’nın yanı sıra yüzbinlerce kişi katıldı. 
 
‘Tecrit son bulsun ölümler olmasın’
 
Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), Halkların Demokratik Kongresi (HDK) ve Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) de aralarında bulunduğu çok sayıda siyasi parti ve STK ise Dikilitaş’ta bir araya geldi. İmralı tecridinin kaldırılması için “Beyaz tülbendini tak da gel” şiarı ile düzenlenen yürüyüşe HDK Eşsözcüsü Gülistan Kılıç Koçyiğit ve Sedat Şenoğlu ile HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Sezai Temelli de boyunlarına taktıkları beyaz tülbentler ile katıldı.  “Tecrit son bulsun ölümler olmasın” pankartının açıldığı yürüyüşte, açlık grevinde olan 7 bin tutsak için 7 bin beyaz tülbent takıldı. On binlerce kişinin başına “Leyla ve Nasır” yazılı bandajları taktığı görülürken, kadınların yöresel kıyafetleri ile katılması dikkat çekti. Gebze cezaevi önünde 23 gündür nöbet tutmak isteyen ailelerin de beyaz tülbentleri ile katıldığı yürüyüşte, binlerce kişi açlık grevlerine dikkat çekmek için ağızlarını beyaz maske ile kapattı. 
 
‘Hakikat tecrit edilemez’ 
 
“Gazze’den değil Gebze’den geliyoruz anneler direnişte”, “Saray rejimi çatırdıyor ayak takımı iktidara”, “Tutuklu HDP’liler serbest bırakılsın, tüm siyasi tutsaklara özgürlük” pankartlarının açıldığı yürüyüşte “Haqiqat naye tecritkirin”, “Hakikat tecrit edilemez”, , “Em ji niqaşkirina heqiqete û hezkirina ji roje natirsin”, “Tecrit naye qabulkirin”, “Hakikatı tartışmaktan güneşi sevmekten korkmuyoruz”, “Tecrit suçe mirovahiyeye” “Anadilde eğitim şart”, dövizleri açıldı.
 
Polis pankartları engellemeye çalıştı
 
Öte yandan beyaz tülbentliler diğer yürüyüş kollarında da yer aldı. HDP İstanbul İlçe Örgütü, bir alışveriş merkezi önünden başlayan yürüyüşe beyaz tülbentler ile katıldı. “Soyguna, istismara, savaşa hayır”, “Tecrit son bulsun Leylalar yaşasın” pankartıyla alana girmek isteyen yurttaşlar polis engeline takıldı. Kısa süren tartışmanın ardından pankart ile birlikte alana girdiler. 
 
Antkapitalist Müslümanlar da alanda
 
Antikapitalist Müslümanlar ise, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü kutlamaları dolayısıyla Saraçhane Parkı’na yürüdü. Fatih Camisi avlusunda toplanan gruptakiler, hayatını kaybeden işçiler için gıyabi cenaze namazı kıldı. Daha sonra ellerindeki, “Mülk Allah’ındır”, “İnsan İçin Emeğinden Başkası Yoktur”, “Adalet, Eşitlik, Özgürlük”, “Kadın Özgürleşirse Toplum Özgürleşir”, “Devletin Dini Adalet, Mezhebi Eşitlik, Meşrebi Özgürlüktür” yazılı dövizler ile Saraçhane parkına yürüdü. Grup sık sık “Allah, Ekmek, Özgürlük” ve “Mülk Allah’ın, Emek İşçinin, Kahrolsun Küresel Kapitalizm” sloganları attı. Konuşmanın ardından gruptakiler, kutlamaların yapılacağı Bakırköy Halk Pazarı alanına hareket etti.