Ailelerin öfkesi polis barikatı dinlemedi!

  • 17:21 1 Mayıs 2019
  • Güncel
DİYARBAKIR - "Bu ülkeye barışı getireceğiz" şiarıyla İstasyon Meydanı'nda kutlanan 1 Mayıs sonrası kitle sloganlar eşliğinde yürüyüşe geçti. Kitlenin yürüyüşünü engellemeye çalışan polis, kitlenin öfkesini ve tepkisini engelleyemedi.
 
Kamu Emekçileri Sendikaları Federasyonu (KESK) Diyarbakır Şubeler Platformu ve Emek Demokrasi Platformu öncülüğünde "Bu ülkeye barışı getireceğiz" şiarıyla İstasyon Meydanı'nda kutlanan 1 Mayıs mitingi sonrası kitle yürüyüşe geçti. "Amed uyuma zindanlara sahip çık", "Bijî berxwedana Leyla", "Bijî berxwedana zindana", “Amed faşizme mezar olacak”, “Direne direne kazanacağız” ve “Baskılar bizi yıldıramaz” sloganları eşliğinde yürüyen kitle, Ofis Sanat Sokağı'na doğru ilerlediği sırada polis tarafından önleri kesildi. 
 
Polis engeline rağmen yürüyüşe devam eden kitleye tutsak anneleri öncülük etti. Beyaz tülbentlerini sallayarak yürüyen kitle, polisin ikinci engelini de tanımayarak Sanat Sokağı’na kadar yürüdü. Sokak girişinde oturma eylemi yapmak isteyen kitle ile polis arasında kısa süreli arbede yaşandı. Arbede sırasında bir tutsak annesi fenalaşarak bayıldı. Anneye ilk müdahaleyi orada bulunan gençler ve kadınlar yaptıktan sonra bir araçla hastaneye götürüldü.  
 
‘Çocuklarımızın cenazelerini almak istemiyoruz’
 
Çevik kuvvet ekibi ile kitleyi ablukaya almaya çalışan polislere aileler tepki gösterdi. Tutsak yakını olan bir genç, polislere “Benim kardeşim ölüyor, çekilin önümüzden. Yeter artık insan mısınız siz?” diyerek tepki gösterdi. Anneler ise “Barış istiyoruz, çocuklarımız ölmesin istiyoruz. Bizim derdimiz polislerle değil, bizim derdimiz Cumhurbaşkanı bizim derdimiz Adalet Bakanı ile bizim derdimiz kör sağırı oynayanlarla. Yeter artık, görsünler bu zulmü, duysunlar sesimizi. Yetmedi mi çektiğimiz acı, anaların gözyaşı akmasın artık, biz çocuklarımızın cenazelerini almak istemiyoruz” dedi.
 
Bu esnada iki tutsak annesi de, aracın üzerine çıkarak gençleri darp etmeye çalışan polislere ve gençlere seslenerek, haykırdı. Anneler, “Biz iki tarafın da canı acımasın istiyoruz. Biz her iki taraftan da kimse ölmesin istiyoruz. Gençlerimize dokunmayın, gençlerimizin kılına dokunmayın. Çocuklarımız yaşasın istiyoruz, zulüm bitsin istiyoruz. Zindanlara ses verilsin, açlık grevlerine ses verilsin” diye bağırdı. 
 
Ailelerden polislere: Çocuklarımız ölüyor
 
Ardından tekrar yürüyüşe geçen kitle, çevrede yaşananları izleyerek tepki göstermeyenleri de yuhalayarak, “Bu ateş sizi de yakacak, sizin de birliğe ihtiyacınız olacak. Sessiz kalmayın, sessiz kalmayın” dedi. Yürüyüş yapmayı sürdüren kitlenin önünü bir kez daha kesen polis anons aracından “Dağılın, yoksa müdahale edeceğiz. Yürüyüşünüzü de yaptınız yeter artık bitirin, annelere sesleniyoruz: son verin artık” diyerek seslendi. Kitle anonsa rağmen yürümeye devam etti. Yürüyüş sırasında çevredekilere “Ölüyorlar, ölüyorlar. Çocuklarımız ölüyor, zindanlara ses verin, çocuklarımıza ses verin, çocuklarımız ölüyoruz, aylardır çocuklarımız açlık grevinde” diyerek duyarlılık çağrısında bulundular.
 
 Polis gazeteciyi engelledi
 
Konuk evinin önüne gelen kitlenin önü bir kez daha kesildi. Kitle Konuk Evi önünde oturma eylemi yaparak, sloganlar attı. Çevrede oturan ve sessiz kalanlara tepki gösteren kitleyi, polisler ablukaya aldı. Polislerin kitleyi ablukaya almasına ise çevredekiler alkışlar ve sloganlarla tepki gösterdi. Ardından kitle oturma eylemini bitirerek sokak aralarından yürüyüşüne devam etti. 
 
Kitleyi takip eden Artı TV Muhabiri Bahar Kılıçgedik polisler tarafından engellendi. Polis Bahar canlı yayın yaptığı sırada yayını keserek, “Provokasyon yapıyorsunuz, buna son verin, buradan uzaklaşın” dedi.
 
Öte yandan Koşuyolu Parkı’nda da bir grup genç sloganlarla yürüyüş yaptı.