İki duvarın restorasyonu için 2 milyon TL harcandı!

  • 09:06 2 Mayıs 2019
  • Güncel
ŞIRNAK - Cizre Belediyesi’ne atanan kayyım döneminde Mehmet Ağa Kasrı- Cizre Dengbej Evi’nde sadece iki duvarın restorasyonu için 2 milyon TL harcandı. 
 
Şırnak’ın Cizre ilçesinde yerel seçimlerden sonra kayyımdan geri alınan belediyede, 3 yıl boyunca yapılan harcamalar bir bir ortaya çıkıyor. Kayyım döneminde kütüphanesi dağıtılan ve içinde yer alan fotoğrafların kaldırıldığı Mehmet Ağa Kasrı-Cizre Dengbej Evi’nde iki ay boyunca yapılan restorasyona 2 milyona yakın para harcandığı öğrenildi. Üç alan olarak ayrılan tarihi evde, restorasyonun sadece iki duvara yapıldığı ve bu restorasyonun ise evin tarihi yapısına aykırı olarak sıva ile yapıldığı açığa çıktı. 
 
Kitaplar millet kıraathanesine gönderilmiş!
 
Kayyım atandıktan sonra Dengbej Evi’nden kaldırılan Kürt sanatçılara ait resimler yeniden asılırken, evde bulunan Melaye Cızıri Kütüphanesi’ndeki kitapların da kayyım tarafından 450 bin TL harcanarak yapılan Millet Kıraathanesi’ne gönderildiği öğrenildi. Gönderilen kitapların da önümüzdeki günlerde ait oldukları yere getirileceği kaydedildi.
 
Tarihi doku bozulmuş!
 
Üç kısma ayrılan Dengbej Evi’nde kimi duvarların siyaha boyandığı görülürken, odaların içinde bulunan eşyaların da eksik olduğu gözlerden kaçmadı. Bunların yanı sıra kayyım döneminde Dicle Kalkınma Ajansı’nın (DİKA) yüzde 25 desteğiyle ÖZKENTAŞ firması tarafından evde yapıldığı söylenen ve iki ay süren restorasyon çalışmasından geriye tarihi yapısı bozulmuş duvarlar kaldı. 1 Milyon 968 bin 637 TL harcandığı öğrenilen evde iki duvar ve birkaç odanın restore edildiği görülürken, restore edildiği söylenen duvarların da eski tarihi yapısını kaybettiği tarihi taşlarının üstünün sıva ile kapatıldığı görüldü.