Koşuyolu Parkı’ndaki annelere polis saldırdı: Çok sayıda kişi gözaltında

  • 13:32 2 Mayıs 2019
  • Güncel
DİYARBAKIR - Açlık grevlerine dikkat çekmek amacıyla Koşuyolu Parkı'nda açıklama yapmak isteyen tutsak yakınlarını polis darp ederken, çok sayıda kişi gözaltına alındı. 
 
Açlık grevine dikkat çekmek amacıyla tutsak yakınlarının Diyarbakır’ın Bağlar ilçesinde bulunan Koşuyolu Parkı'nda yapmak istediği açıklamaya polis saldırdı. Saldırı sonucunda çok sayıda anne fenalaşarak baygınlık geçirdi. Parkı boşaltan yüzlerce çevik kuvvet polisi, zırhlı araçlarla parkı ablukaya alarak giriş-çıkışları yasakladı.
 
Ardından kitlesel olarak park girişinde toplanan anneler oturma eylemi yapmak istedi. Polisin engellemesi karşısında park girişinde oturan annelere polis saldırarak dağıtmaya çalıştı. Anneleri darp ederek parkın içine iten polis anneleri ablukaya aldı. Darp esnasında tutsak annelerinin üzerine basılarak kalkanlarla sıkıştırılmak istendi. Saldırı sırasında anneler yerlerde sürüklendi. Bir kadın polisin ise annelerden birinin üzerine saldırması ve darp etmesi dikkatlerden kaçmadı.
 
Annelerin yanı sıra bir kadın gazeteci darp edilerek parktan uzaklaştırıldı. Parkın içinde ablukayı yıkan anneler “Biji berxwedana zindanan” sloganıyla yürüyüşe geçerek TUAYDER de oturma eylemine başladı.
 
Polis ablukasına rağmen annelerin eylemi sürüyor.
 
Öte yandan saldırı sırasında annelere destek veren çevredeki yurttaşların da aralarında olduğu çok sayıda kişi gözaltına alındı.